Czy licówki trzeba wymieniać? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Uśmiech może być nie tylko wyrazem radości czy życzliwości, ale także kluczem do pewności siebie i sukcesu w życiu zawodowym i osobistym. Nie powinno więc dziwić coraz większe dążenie społeczeństwa do jak najwyższej estetyki uśmiechu i tym samym zainteresowania metodami, które mogą ją zagwarantować.
Czym są licówki?
Licówki to cienkie płatki wykonane z materiałów takich jak ceramika czy kompozyt, które nakładane są na przednią powierzchnię zębów, aby poprawić ich wygląd. Przykleja się je za pomocą specjalnego kleju, a cały proces przebiega całkowicie bezboleśnie dla Pacjenta.
Co uzyskuje się dzięki licówkom?
- Korekcję szerokich przerw między zębami;
- Naprawę ukruszeń;
- Korektę kształtu i koloru zębów;
- Zmianę wielkości zębów.
Dzięki swojej wszechstronności i skuteczności, licówki stały się popularnym rozwiązaniem dla osób dążących do perfekcyjnego uśmiechu i poprawy estetyki swojego uzębienia.
Czy licówki trzeba wymieniać?
Niestety, licówki nie są rozwiązaniem na stałe. Wszystko przez to, że środowisko jamy ustnej jest niezmiernie wymagające dla każdego rodzaju materiału. Tym samym działania silnych sił zgryzowych oraz czynników chemicznych pochodzących z pożywienia wpływają negatywnie na licówki. W rezultacie po pewnym czasie te ulegają naturalnemu zużyciu. Mogą kruszyć się, pękać lub nawet odpadać. Kolejnym problemem, z którym można się spotkać, są przebarwienia, które mogą pojawić się wraz z upływem czasu. Szczególnie dotyczy to licówek kompozytowych, na których powierzchni oraz na granicy między licówką a zębem mogą odkładać się osady.
Co jaki czas należy wymieniać licówki?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o trwałość licówek. Wszystko przez to, że na ten fakt wpływa wiele czynników. Przyjmuje się jednak orientacyjnie, że licówki kompozytowe zazwyczaj utrzymują się od 5 do 7 lat, podczas gdy te wykonane z porcelany mogą służyć nawet przez 10 do 15 lat. Jednakże jeszcze raz zaznaczamy, że te przedziały czasowe nie są absolutnymi granicami, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na żywotność licówek. Nawet licówki kompozytowe, przy odpowiedniej opiece, mogą posłużyć przez wiele lat.
Co wpływa na trwałość licówek?
Trwałość licówek w dużej mierze zależy od tego, jak Pacjent dba o higienę jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych mogą przyczynić się do przedłużenia żywotności licówek. Dodatkowo warto rozważyć użycie irygatora, aby wspomóc higienę jamy ustnej. Ważne jest również pilnować swoich nawyków i tym samym wyeliminowanie obgryzania paznokci czy ołówków. Znaczenie ma również dieta, która nie powinna być bogata w produkty barwiące takie jak kawa czy herbata.
Dowiedz się więcej
Zastanawiasz się nad odnowieniem swojego uśmiechu i tym samym założeniem licówek? Przyjdź do naszego gabinetu, a porozmawiamy o tej możliwości. Na wizytę możesz zapisać się telefonicznie 601666836 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.