Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.2 / 5
Menu
Strona główna » Porady ekspertów » Dlaczego warto dbać o zęby?

Dlaczego warto dbać o zęby?


avatar
Kuźmińscy Stomatologia Łódź stomatologia zachowawcza

Zęby są niezwykle istotną częścią naszego organizmu i przez większość życia stanowią ważny element jego poprawnego funkcjonowania. Zachowanie dobrego zdrowia jest bardzo ważne nie tylko ze względów fizjologicznych – ma ono również wpływ na komfort psychiczny, który wpływa na wiele życiowych decyzji. Dlaczego warto dbać o swój uśmiech? Przedstawimy wszystkie najważniejsze argumenty!
 
 

Zadbane zęby pomogą Ci zachować dobre zdrowie!

Myśląc o jamie ustnej, wielu Pacjentów zapomina, że problemy nią targające nie ograniczają się jedynie do dyskomfortu w trakcie spożywania posiłków czy obniżania estetyki uśmiechu. Zaburzenie funkcjonalności uzębienia wpływa także na ogólną kondycję organizmu – zbyt duże kawałki jedzenia trafiają do żołądka, obciążając tym samym jego błony śluzowe. Bezpośrednim efektem takiego stanu rzeczy jest częstsze pojawianie się niestrawności lub zgagi, które długofalowo mogą doprowadzić do powstania dalszych problemów.
 
Zaznaczmy, że jama ustna to nie tylko zęby. Jej bardzo ważną część stanowi przyzębie, czyli cały zespół tkanek utrzymujących uzębienie na miejscu, np. dziąsła. One z kolei mogą ulec stanowi zapalnemu, który koniec końców odbije się głośnym echem na innych częściach organizmu – bakterie zaatakują układ oddechowy, powodując jego infekcje, lub przenikną do krwiobiegu, zwiększając ryzyko pojawienia się m.in. zapalenia osierdzia.
 
 

Ładny uśmiech jest ważny również ze względów socjologicznych

Przy pierwszym spotkaniu z daną osobą zwracamy uwagę na kilka czynników: ubiór, schludność, oczy, wyraz twarzy i uśmiech. Jeżeli jest on zadbany i ładny, znaczne przychylniej podchodzimy do naszego rozmówcy. Dlaczego tak się dzieje? Estetyczne uzębienie to swego rodzaju wizytówka, która podświadomie może nam pomóc ocenić charakter adwersarza, a także jego status społeczny (chociaż w dzisiejszych czasach nie aż tak często).
 
Zauważmy, że zdrowe i eleganckie zęby kojarzy się często z osobami na prominentnych stanowiskach oraz spełniającymi ważne funkcje publiczne. Dlatego też posiadanie pięknego uśmiechu jest niezwykle istotne w karierze zawodowej, gdyż prezencja pracownika świadczy w pewnym stopniu o prestiżu całej firmy.
 
 

Czy uzębienie wpływa na naszą psychikę?

Oczywiście. Pewnie wielu z nas złapało się nieraz na przysłanianiu ust ręką podczas mówienia czy śmiechu, kiedy przednie partie uzębienia źle wyglądają lub borykają się z ubytkami. Stan uzębienia bardzo oddziałuje na samopoczucie psychiczne Pacjentów, a jeśli jego estetyka jest obniżana przez widoczne niedoskonałości, zaczynają się oni powoli wycofywać z życia towarzyskiego lub zawodowego. Z tego powodu warto podjąć się kompleksowego leczenia, które rozwiąże problem oraz przywróci dawną jakość codziennego funkcjonowania.
 
 

Jak można zadbać o zęby?

Przede wszystkim należy konsekwentnie podchodzić do codziennej higienizacji uzębienia, która pozwoli zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, czyli twardej struktury odpowiedzialnej za powstawanie próchnicy. Pojawia się ona w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej pojawiającej się na zębach po każdym posiłku. Szczotkowanie zębów bez większego problemu poradzi sobie z większością kłopotliwego osadu, jednakże oczyszczenie niedostępnych dla szczoteczki przestrzeni wymaga zastosowania nici dentystycznej. Cały proces warto uzupełnić o zastosowanie płynów do płukania ust odświeżających oddech, wypłukujących resztki jedzenia z jamy ustnej oraz regulujących jej pH.

Nie obejdzie się także bez regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, odbywanych przynajmniej raz na 6 miesięcy. Dzięki nim stomatolog skontroluje stan jamy ustnej oraz w porę zlokalizuje zalążki potencjalnych chorób. Wczesne podjęcie odpowiednich kroków ułatwi dalsze leczenie, a może nawet pozwoli go uniknąć. Oprócz tego należy podejmować się gabinetowych higienizacji uśmiechu w półrocznych odstępach. Polegają one na wykonaniu pełnego pakietu zabiegów usuwających z jamy ustnej kamień nazębny oraz pozostałe niebezpieczne osady.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli czujesz, że Twój uśmiech potrzebuje leczenia stomatologicznego lub pragniesz poprawić jego estetykę, umów się na wizytę w Kuźmińscy Stomatologia! Posiadamy bogatą ofertę sprawdzonych rozwiązań przynoszących świetne efekty. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.

 
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Skąd bierze się halitoza i jak sobie z nią radzić?
halitoza Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Nieświeży oddech to problem, który na pierwszy rzut oka może nie wydaje się poważny, potrafi jednak w przykry sposób utrudnić życie, wpływając na kontakty towarzyskie. Co zrobić, aby pozbyć się tej przypadłości?     Co to jest halitoza? Halitoza to utrzymujący się długotrwale nieświeży oddech. Oczywiście przykry zapach z ust nie jest niczym niezwykłym i […]


Czytaj
Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć?
chirurgia stomatologiczna implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implant – niewielka śrubka wszczepiana, by zastąpić naturalny korzeń zęba – jest najlepszym sposobem na uzupełnienie luki w uzębieniu, to nie ulega wątpliwości. Ale czy zabieg wszczepienia implantu zawsze się udaje? Czy zdarzają się sytuacje, w których implanty zostają odrzucone przez organizm?     Czy możliwe jest odrzucenie implantu? Owszem, zdarzają się przypadki, kiedy implant […]


Czytaj
Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?
Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka stomatologia zachowawcza

Problem nadwrażliwości zębów jest dość powszechny i może dotknąć osoby w każdym wieku. Przejawia się nagłym i intensywnym bólem podczas jedzenia gorących, zimnych, kwaśnych lub słodkich potraw. Może być również odczuwalny podczas szczotkowania zębów. Dolegliwość ta powoduje na co dzień duży dyskomfort i sprawia, że tracimy radość z prostych przyjemności takich jak: jedzenie lodów czy […]


Czytaj