Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu

Dlaczego warto dbać o zęby?


Dlaczego warto dbać o zęby?
avatar
Kuźmińscy Stomatologia Łódź stomatologia zachowawcza

Zęby są niezwykle istotną częścią naszego organizmu i przez większość życia stanowią ważny element jego poprawnego funkcjonowania. Zachowanie dobrego zdrowia jest bardzo ważne nie tylko ze względów fizjologicznych – ma ono również wpływ na komfort psychiczny, który wpływa na wiele życiowych decyzji. Dlaczego warto dbać o swój uśmiech? Przedstawimy wszystkie najważniejsze argumenty!
 
 

Zadbane zęby pomogą Ci zachować dobre zdrowie!

Myśląc o jamie ustnej, wielu Pacjentów zapomina, że problemy nią targające nie ograniczają się jedynie do dyskomfortu w trakcie spożywania posiłków czy obniżania estetyki uśmiechu. Zaburzenie funkcjonalności uzębienia wpływa także na ogólną kondycję organizmu – zbyt duże kawałki jedzenia trafiają do żołądka, obciążając tym samym jego błony śluzowe. Bezpośrednim efektem takiego stanu rzeczy jest częstsze pojawianie się niestrawności lub zgagi, które długofalowo mogą doprowadzić do powstania dalszych problemów.
 
Zaznaczmy, że jama ustna to nie tylko zęby. Jej bardzo ważną część stanowi przyzębie, czyli cały zespół tkanek utrzymujących uzębienie na miejscu, np. dziąsła. One z kolei mogą ulec stanowi zapalnemu, który koniec końców odbije się głośnym echem na innych częściach organizmu – bakterie zaatakują układ oddechowy, powodując jego infekcje, lub przenikną do krwiobiegu, zwiększając ryzyko pojawienia się m.in. zapalenia osierdzia.
 
 

Ładny uśmiech jest ważny również ze względów socjologicznych

Przy pierwszym spotkaniu z daną osobą zwracamy uwagę na kilka czynników: ubiór, schludność, oczy, wyraz twarzy i uśmiech. Jeżeli jest on zadbany i ładny, znaczne przychylniej podchodzimy do naszego rozmówcy. Dlaczego tak się dzieje? Estetyczne uzębienie to swego rodzaju wizytówka, która podświadomie może nam pomóc ocenić charakter adwersarza, a także jego status społeczny (chociaż w dzisiejszych czasach nie aż tak często).
 
Zauważmy, że zdrowe i eleganckie zęby kojarzy się często z osobami na prominentnych stanowiskach oraz spełniającymi ważne funkcje publiczne. Dlatego też posiadanie pięknego uśmiechu jest niezwykle istotne w karierze zawodowej, gdyż prezencja pracownika świadczy w pewnym stopniu o prestiżu całej firmy.
 
 

Czy uzębienie wpływa na naszą psychikę?

Oczywiście. Pewnie wielu z nas złapało się nieraz na przysłanianiu ust ręką podczas mówienia czy śmiechu, kiedy przednie partie uzębienia źle wyglądają lub borykają się z ubytkami. Stan uzębienia bardzo oddziałuje na samopoczucie psychiczne Pacjentów, a jeśli jego estetyka jest obniżana przez widoczne niedoskonałości, zaczynają się oni powoli wycofywać z życia towarzyskiego lub zawodowego. Z tego powodu warto podjąć się kompleksowego leczenia, które rozwiąże problem oraz przywróci dawną jakość codziennego funkcjonowania.
 
 

Jak można zadbać o zęby?

Przede wszystkim należy konsekwentnie podchodzić do codziennej higienizacji uzębienia, która pozwoli zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, czyli twardej struktury odpowiedzialnej za powstawanie próchnicy. Pojawia się ona w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej pojawiającej się na zębach po każdym posiłku. Szczotkowanie zębów bez większego problemu poradzi sobie z większością kłopotliwego osadu, jednakże oczyszczenie niedostępnych dla szczoteczki przestrzeni wymaga zastosowania nici dentystycznej. Cały proces warto uzupełnić o zastosowanie płynów do płukania ust odświeżających oddech, wypłukujących resztki jedzenia z jamy ustnej oraz regulujących jej pH.

Nie obejdzie się także bez regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, odbywanych przynajmniej raz na 6 miesięcy. Dzięki nim stomatolog skontroluje stan jamy ustnej oraz w porę zlokalizuje zalążki potencjalnych chorób. Wczesne podjęcie odpowiednich kroków ułatwi dalsze leczenie, a może nawet pozwoli go uniknąć. Oprócz tego należy podejmować się gabinetowych higienizacji uśmiechu w półrocznych odstępach. Polegają one na wykonaniu pełnego pakietu zabiegów usuwających z jamy ustnej kamień nazębny oraz pozostałe niebezpieczne osady.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli czujesz, że Twój uśmiech potrzebuje leczenia stomatologicznego lub pragniesz poprawić jego estetykę, umów się na wizytę w Kuźmińscy Stomatologia! Posiadamy bogatą ofertę sprawdzonych rozwiązań przynoszących świetne efekty. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.

 




Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Jak czyścić implanty zębowe?
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Implanty to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i jednego czy kilku zębów. Aby dobrze spełniały one jednak swoje zadanie, należy je prawidłowo czyścić, przy pomocy odpowiednich produktów. Jakie zatem szczoteczki, pasty, płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne okażą się najlepszym wyborem? Odpowiadamy.     Jak czyścić implanty zębowe? […]


Czytaj
Porównanie implantów i mostów jako opcji leczenia protetycznego
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Implanty czy mosty? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pewne jest to, że oba rozwiązania dobrze sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu i oba zapewniają znakomity efekt estetyczny. Dobrze jest poznać zalety i wady każdego omawianego przez nas uzupełnienia protetycznego. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!     Implanty i mosty – czym są? […]


Czytaj
Stłoczenie zębów – czym jest? Objawy, przyczyny
aparaty ortodontyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź ortodoncja

Zauważyłeś, że Twoje zęby są krzywe i nie rosną w odpowiednim miejscu? Jeśli tak, istnieje spora szansa na to, że Twoim problemem jest stłoczenie zębów. Z pewnością nie ma możliwości wyleczenia go sposobami domowymi, dlatego konieczne są w takim przypadku konsultacje stomatologiczne. Dowiedz się więcej.     Czym jest stłoczenie zębów? Stłoczenie zębów to dość […]


Czytaj