Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu
[wpseo_breadcrumb]

Proteza overdenture


chirurgia stomatologiczna łódź
avatar
Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka proteza overdenture

Proteza overdenture – co to takiego? Czym różni się ona od innych protez? Czy warto się na nią zdecydować? Pod jakim względem stanowi lepsze rozwiązanie niż inne protezy?
 
 

Czym jest proteza overdenture?

Proteza overdenture to proteza ruchoma osadzona na filarach, którymi są zęby własne Pacjenta albo implanty. Do owych filarów protezę overdenture mocuje się za pomocą specjalnych zatrzasków, zapewniając jej w ten sposób stabilność niespotykaną w przypadku klasycznych ruchomych protez.
 
 

Jak powstaje proteza overdenture?

Cały proces tworzenia protezy overdenture rozpoczyna się od konsultacji i diagnostyki stomatologicznej. Dopiero fachowe ocenienie przypadku konkretnego Pacjenta pozwala stwierdzić, czy proteza overdenture będzie dla niego odpowiednim rozwiązaniem. Jeżeli lekarz i Pacjent wspólnie uznają, żeby najlepszym wyjściem będzie właśnie taka proteza, to kolejnym punktem jest przygotowanie dla niej filarów.
 
Jak już wspomnieliśmy, rolę filarów mogą pełnić naturalne zęby lub rekonstrukcje na implantach. Jeżeli filarami będą zęby własne Pacjenta, to najpierw trzeba je oszlifować. Jeśli natomiast to zadanie spełniać będą implanty, trzeba odpowiednio przygotować pod nie miejsce. Konieczne jest też pobranie wycisku, który posłuży za wzornik do wykonania protezy.
 
Na następnej wizycie umieszczane są zaczepy na odpowiednim miejscu w jamie ustnej i ponownie pobierany jest wycisk. Lekarz omawia też z Pacjentem kwestię docelowego koloru protezy.
 
Podczas ostatniej wizyty dokonuje się przymiarki próbnej protezy i oceny efektu. Po uzyskaniu akceptacji Pacjenta zakładana jest finalna proteza. Jeżeli Pacjent zgłosi jakieś uwagi, to na tym etapie można jeszcze dokonać drobnych poprawek.
 
 

Dlaczego warto zdecydować się na protezę overdenture?

Z jakiego powodu Pacjenci wybierają protezę overdenture? Bez wątpienia jedną z jej największych zalet jest przywracanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej – zadanie, które tradycyjnym protezom ruchomym udaje się tylko częściowo. Proteza overdenture sprawdza się znacznie lepiej, ponieważ dzięki umocowaniu na filarach siły żucia są przenoszone na kość. Tym sposobem użytkownik protezy może jeść nawet twarde potrawy.
 
Co więcej, przenoszenie sił żucia na kość zapobiega jej zanikowi. Jeżeli w uzębieniu pojawiają się luki, kość przestaje być obciążana. Nie jest angażowana w proces spożywania pokarmów i zaczyna ulegać stopniowemu zanikowi. Tradycyjne protezy niestety nie wystarczą, by poradzić sobie z tym problemem. W efekcie policzki tracą podparcie, na twarzy pojawiają się zmarszczki i wykształca się profil starczy. Proteza overdenture zamocowana jest na zębach lub implantach i dzięki temu siły żucia są przenoszone na kość, przywracając jej prawidłowe obciążenie i hamując zanik.
 
Kolejną dużą zaletą jest stabilność protezy overdenture. inne ruchome protezy mogą wypaść podczas jedzenia, śmiechu czy kichania. Tutaj, dzięki mocowaniu na zatrzaskach, takie zagrożenie nie występuje.
 
Proteza overdenture pozwala też w pełni cieszyć się smakiem spożywanych posiłków, ponieważ nie posiada części podniebiennej, która w tradycyjnych protezach blokuje podniebienie, osłabiając uczucie smaku.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jak widzisz, proteza overdenture ma wiele zalet, którymi deklasuje zwykłe ruchome protezy. Czy chciałbyś zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie? Przyjdź do naszego gabinetu i pozwól nam zająć się tą sprawą – przyjrzymy się Twojemu problemowi i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Czy warto zdecydować się na implant zęba?
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implant zęba – czy warto wybrać takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule zajmiemy się korzyściami, jakie daje zamocowanie uzupełnień protetycznych na implantach.   Stabilność Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tradycyjne ruchome protezy nie zawsze zachowują się tak, jakby sobie tego życzyli ich użytkownicy. Wymagają czasu, by się do nich przyzwyczaić i nauczyć z nimi funkcjonować, […]


Czytaj
Wizyta konsultacyjna u dentysty – jej cel i przebieg
konsultacja Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia

Czasami Pacjenci są zaskoczeni, że podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatolog nie przeprowadza żadnych zabiegów. Dzieje się tak, gdyż przed wyborem odpowiedniej metody leczenia trzeba wpierw dokonać wywiadu medycznego oraz zająć się badaniami diagnostycznymi, które ujawnią szczegóły danego problemu.   Po co przeprowadza się konsultację stomatologiczną? Konsultacja stomatologiczna ma na celu zapewnić dentyście wszystkie konieczne […]


Czytaj
Szkolenia endodontyczne
Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia szkolenia

Lekarze kliniki Kuźmińscy Stomatologia są ekspertami w swoich dziedzinach. Wieloletnia praktyka pozwoliła im na zdobycie nieprzeciętnej wiedzy, którą dzielą się z innymi dentystami. Pod tym względem wyróżnia się dr n. med. Maciej Kuźmiński, który dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu stworzył EndoMasters Academy, pomagającą stażystom i lekarzom dentystom rozszerzyć swoje kompetencje.     Szkolenia dla stomatologów W […]


Czytaj