Przeciwwskazania do implantów zębowych
Implanty zębowe pozwalają przywrócić pełną funkcjonalność jamy ustnej, odzyskać piękny uśmiech i zahamować proces zaniku kości. Ale czy każdy może poddać się implantacji? Istnieją pewne przeciwwskazania.
Wiek Pacjenta
Jednym z ważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia leczenia implantologicznego jest zbyt młody wiek Pacjenta. Implanty powinno się wszczepiać jedynie u osób, u których zakończył się już rozwój kostny. Implant musi uzyskać odpowiednią stabilizację, co zostaje uniemożliwione, jeśli tkanki kostne szczęki żuchwy nadal się rozwijają. Za graniczny wiek uznaje się z reguły osiemnaście lat, ale tak właściwie najlepiej nie podejmować leczenia implantologicznego u Pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze dwudziestu jeden lat.
To nie oznacza, że leczenie implantologiczne u młodszych Pacjentów jest absolutnie niedopuszczalne. W wyjątkowych sytuacjach można je podjąć, ale konieczne jest do tego przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, które wykażą, że zakończył się już u Pacjenta rozwój kostny. Badania te obejmują przede wszystkim RTG dłoni i nadgarstka, ponieważ kostnienie tych partii wykazuje aktualny wiek kostny.
Choroby przyzębia
Przyzębie to grupa tkanek (takich jak dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego), które utrzymują zęby na swoim miejscu i chronią je przed działaniem bakterii i szkodliwych substancji. W sytuacji, gdy w tych tkankach rozwinie się stan zapalny, mogą one paść ofiarą chorób powodujących stopniowe cofanie się dziąseł i zanikanie tkanek kostnych.
Za mało tkanki kostnej
By przeprowadzić skuteczną implantację, tkanka kostna musi występować w odpowiedniej ilości. Implant musi zintegrować się z kością, a nie jest to możliwe, jeśli tkanki kostnej jest za mało. Niestety u Pacjentów z długo utrzymywanymi brakami zębowymi jej ilość może być niewystarczająca, ponieważ przy wybrakowanym uzębieniu kość żuchwy i szczęki nie jest prawidłowo obciążana podczas gryzienia i żucia, w efekcie czego ulega atrofii czyli stopniowemu zanikowi.
Na szczęście dysponujemy sposobami, by zaradzić temu problemowi. Zabiegi chirurgiczne takie jak sterowana regeneracja kości i podniesienie dna zatoki szczękowej pozwalają odzyskać prawidłowe warunki do implantacji.
Ciąża
Implantacja jest odradzana u Pacjentek w ciąży. To dlatego, że dla dokładnego zaplanowania zabiegu konieczna jest diagnostyka rentgenowska, a takie badania nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Leczenie implantologiczne wiąże się też z farmakoterapią, a niektóre z zalecanych środków mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Nie bez znaczenia są również wahania hormonów u ciężarnych Pacjentek – wpływają one na zmianę wydzielania i konsystencji śliny, zapalenia dziąseł i przyzębia, co może zaburzyć proces osteointegracji.
Dowiedz się więcej!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zagadnieniach takich jak implanty zębowe, przeciwwskazania oraz sam przebieg implantacji, odwiedź nasz gabinet. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 601666836 lub wypełniając formularz.