Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu
[wpseo_breadcrumb]

Przeciwwskazania do implantów zębowych


leczenie zachowawcze zębów
avatar
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implanty zębowe pozwalają przywrócić pełną funkcjonalność jamy ustnej, odzyskać piękny uśmiech i zahamować proces zaniku kości. Ale czy każdy może poddać się implantacji? Istnieją pewne przeciwwskazania.

 

Wiek Pacjenta

Jednym z ważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia leczenia implantologicznego jest zbyt młody wiek Pacjenta. Implanty powinno się wszczepiać jedynie u osób, u których zakończył się już rozwój kostny. Implant musi uzyskać odpowiednią stabilizację, co zostaje uniemożliwione, jeśli tkanki kostne szczęki żuchwy nadal się rozwijają. Za graniczny wiek uznaje się z reguły osiemnaście lat, ale tak właściwie najlepiej nie podejmować leczenia implantologicznego u Pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze dwudziestu jeden lat.

To nie oznacza, że leczenie implantologiczne u młodszych Pacjentów jest absolutnie niedopuszczalne. W wyjątkowych sytuacjach można je podjąć, ale konieczne jest do tego przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, które wykażą, że zakończył się już u Pacjenta rozwój kostny. Badania te obejmują przede wszystkim RTG dłoni i nadgarstka, ponieważ kostnienie tych partii wykazuje aktualny wiek kostny.

protetyka lodz

Choroby przyzębia

Przyzębie to grupa tkanek (takich jak dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego), które utrzymują zęby na swoim miejscu i chronią je przed działaniem bakterii i szkodliwych substancji.  W sytuacji, gdy w tych tkankach rozwinie się stan zapalny, mogą one paść ofiarą chorób powodujących stopniowe cofanie się dziąseł i zanikanie tkanek kostnych.

 

Za mało tkanki kostnej

By przeprowadzić skuteczną implantację, tkanka kostna musi występować w odpowiedniej ilości. Implant musi zintegrować się z kością, a nie jest to możliwe, jeśli tkanki kostnej jest za mało. Niestety u Pacjentów z długo utrzymywanymi brakami zębowymi jej ilość może być niewystarczająca, ponieważ przy wybrakowanym uzębieniu kość żuchwy i szczęki nie jest prawidłowo obciążana podczas gryzienia i żucia, w efekcie czego ulega atrofii czyli stopniowemu zanikowi.

Na szczęście dysponujemy sposobami, by zaradzić temu problemowi. Zabiegi chirurgiczne takie jak sterowana regeneracja kości i podniesienie dna zatoki szczękowej pozwalają odzyskać prawidłowe warunki do implantacji.

 

Ciąża

Implantacja jest odradzana u Pacjentek w ciąży. To dlatego, że dla dokładnego zaplanowania zabiegu konieczna jest diagnostyka rentgenowska, a takie badania nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Leczenie implantologiczne wiąże się też z farmakoterapią, a niektóre z zalecanych środków mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Nie bez znaczenia są również wahania hormonów u ciężarnych Pacjentek – wpływają one na zmianę wydzielania i konsystencji śliny, zapalenia dziąseł i przyzębia, co może zaburzyć proces osteointegracji.

 

Dowiedz się więcej!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zagadnieniach takich jak implanty zębowe, przeciwwskazania oraz sam przebieg implantacji, odwiedź nasz gabinet. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Czy implanty zębowe bolą?
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Implanty zębowe zrewolucjonizowały stomatologię. Umożliwiają zrekonstruowanie uzębienia Pacjenta w sposób daleko doskonalszy, niż było to możliwe kiedykolwiek wcześniej. Przywracają pełną funkcjonalność i estetykę jamy ustnej, do tego dzięki przenoszeniu sił żucia na kość hamują proces jej zaniku. Jednak mimo tych niekwestionowanych zalet, w dalszym ciągu część Pacjentów waha się przed podjęciem leczenia implantologicznego. Powód? Obawiają […]


Czytaj
Odbudowa kości
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Zanik kości wiąże się z przykrymi skutkami, między innymi jest przeszkodą dla wszczepienia implantów. Mamy jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu – jest nim odbudowa kości.   Zanik kości Zanik kości, czyli atrofia, to zjawisko, które jest konsekwencją braków w uzębieniu. Aby doszło do tego rodzaju niekorzystnych zmian w obrębie tkanki kostnej, wystarczy nawet utrata pojedynczego […]


Czytaj
Czy warto zdecydować się na implant zęba?
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implant zęba – czy warto wybrać takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule zajmiemy się korzyściami, jakie daje zamocowanie uzupełnień protetycznych na implantach.   Stabilność Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tradycyjne ruchome protezy nie zawsze zachowują się tak, jakby sobie tego życzyli ich użytkownicy. Wymagają czasu, by się do nich przyzwyczaić i nauczyć z nimi funkcjonować, […]


Czytaj