Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.2 / 5
Menu
Strona główna » Porady ekspertów » Przewaga protez na implantach nad tradycyjnymi rekonstrukcjami

Przewaga protez na implantach nad tradycyjnymi rekonstrukcjami


chirurgia stomatologiczna łódź
avatar

Nowoczesna stomatologia dostarcza obecnie mnóstwo rozwiązań pozwalających na odbudowę bezzębia. Wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju rekonstrukcje: uznawane za „klasyczne” protezy akrylowe, szkieletowe czy teleskopowe oraz nowoczesne egzemplarze mocowane na implantach. Oczywiście każdy rodzaj posiada swoje zalety, jednakże czas pokazał, że pewne prace protetyczne wybijają się ponad swoje starsze odpowiedniki. Dlaczego nowsze metody leczenia protetycznego są tak korzystne i jaką przewagę mają nad swoimi poprzednikami? Postaramy się to wyjaśnić!
 
 
 
 

Po pierwsze: stabilność

Każda proteza zębowa odznacza się określoną stabilnością, która zapewnia mniejszy lub większy komfort użytkowania. Tradycyjne protezy ruchome oczywiście w pewnym stopniu przywracają funkcjonalność jamy ustnej, jednakże mają tendencję do wypadania w różnych momentach, np. podczas nagłego śmiechu lub kichania. Przez to nie pozwalają również na swobodne spożywanie niektórych produktów żywnościowych, szczególnie tych twardych.

Stabilnością wiernie imitującą tę reprezentowaną przez naturalne uzębienie cechują się wszelkiego rodzaju protezy mocowane na implantach (all-on-4/all-on-6 czy protezy overdenture). Czym są implanty? To małe tytanowe „śrubki” wszczepiane w miejsce po utraconych korzeniach i przejmujące ich zadania. Właśnie one stabilizują odpowiednio daną protezę, gdyż są obrastane przez otaczające tkanki kostne oraz stają się integralną częścią jamy ustnej. Dlatego też odbudowy przytwierdzane do implantów nie wypadną Pacjentowi z ust podczas jedzenia, kichania czy śmiechu, nie musi on także wyciągać ich z ust na noc.
 

Komfort spożywania posiłków

Klasyczne protezy ruchome naturalnie pozwalają Pacjentowi swobodnie spożywać posiłki, jednakże nie tyczy się to każdego z nich. Twarde produkty jak orzechy czy jabłka nie zostaną poprawnie pogryzione, a próby ich dokładnego żucia mogą się skończyć uszkodzeniem rekonstrukcji. Ponadto w wielu przypadkach posiadają one rozbudowaną część podniebienną, blokującą smak. Prace protetyczne oparte na implantach są pozbawione tego problemu, umożliwiają ponowne dokładne gryzienie, co nie dość, że przywraca pierwotną funkcjonalność jamy ustnej, to dodatkowo odciąża układ trawienny.
 

Hamowanie zaniku tkanek kostnych jamy ustnej

Przywrócenie naturalnej funkcjonalności jamy ustnej jest możliwe, jednakże nie każda protez jest w stanie to zagwarantować. Tradycyjne protezy ruchome robią to tylko w pewnym stopniu, gdyż ze względu na swoją ruchliwość w jamie ustnej nie obciążają odpowiednio pozostałych tkanek kostnych, które z czasem zaczynają zanikać. Rekonstrukcje oparte na wszczepionych implantach eliminują ten kłopot, gdyż jak wspominaliśmy, integrują się z otaczającym kośćcem, przez co nie ulega on stopniowej degeneracji.
 

Przywracanie estetyki uśmiechu

Należy zauważyć, że wizualne aspekty użytkowania danego rodzaju protez są równie ważne, co ich funkcjonalne zalety. Klasyczne rekonstrukcje ruchome całkiem nieźle prezentują się pod tym względem, jednakże odznaczają się pewnymi mankamentami. Mogą to być np. widoczne metalowe elementy mocujące, znacząco pogarszające efekt czy kolor bądź przezierność (współczynnik przepuszczania światła) nadający uśmiechowi nienaturalnego wyglądu. Odbudowy mocowane do implantów są wykonywane z dużo lepszej jakości materiałów, takich jak porcelana lub cyrkon, dzięki czemu są znacznie bardziej estetyczne i dopasowane do jamy ustnej.
 

Które protezy są korzystniejsze?

W ostatecznym rozrachunku oczywiście to protezy oparte na implantach są znacznie korzystniejszym wyjście, bowiem są całkowicie pozbawione wad swoich ruchomych poprzedników. Doskonale przywracają funkcjonalność oraz estetykę jamy ustnej i są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, jednakże ich cena jest również wyższa. Klasyczne odbudowy są ekonomicznym wyjściem sugerowanym przede wszystkim Pacjentom nieprzywiązującym większej wagi do komfortu użytkowania lub wyglądu, a którym zależy przede wszystkim na uniknięciu obciążenia domowego budżetu.
 

Co możesz teraz zrobić?

Bezzębie niestety jest powszechnym problemem dotykającym mnóstwa osób. Kuźmińscy Stomatologia posiada bardzo bogatą ofertę protez skutecznie odbudowujących utracone uzębienie, które można dopasować indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań każdego Pacjenta. Nasi doświadczeni dentyści przeprowadzają leczenie opierające się na najwyższych światowych standardach, dzięki czemu efekty ich pracy cechują się nieprzeciętną funkcjonalnością i estetyką. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer (42) 643 75 73 lub wypełniając formularz.

 
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Proteza overdenture
Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka proteza overdenture

Proteza overdenture – co to takiego? Czym różni się ona od innych protez? Czy warto się na nią zdecydować? Pod jakim względem stanowi lepsze rozwiązanie niż inne protezy?     Czym jest proteza overdenture? Proteza overdenture to proteza ruchoma osadzona na filarach, którymi są zęby własne Pacjenta albo implanty. Do owych filarów protezę overdenture mocuje […]


Czytaj
Ząb zatrzymany
chirurgia stomatologiczna Kuźmińscy Stomatologia Łódź ząb zatrzymany

Co to jest ząb zatrzymany? Jak można rozpoznać, że doszło do zatrzymania zęba? W jaki sposób przebiega leczenie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.     Co to jest ząb zatrzymany? Ząb zatrzymany to taki ząb, który nie osiągnął płaszczyzny zgryzu, chociaż okres jego fizjologicznego wyrzynania się już zakończył. Jest on zatem prawidłowo wykształcony pod […]


Czytaj
Skąd bierze się halitoza i jak sobie z nią radzić?
halitoza Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Nieświeży oddech to problem, który na pierwszy rzut oka może nie wydaje się poważny, potrafi jednak w przykry sposób utrudnić życie, wpływając na kontakty towarzyskie. Co zrobić, aby pozbyć się tej przypadłości?     Co to jest halitoza? Halitoza to utrzymujący się długotrwale nieświeży oddech. Oczywiście przykry zapach z ust nie jest niczym niezwykłym i […]


Czytaj