Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu
[wpseo_breadcrumb]

Rodzaje koron zębowych


Rodzaje koron zębowych
avatar
korony protetyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Korony protetyczne to sposób na pokrycie braków w uzębieniu. Ale korona koronie nierówna – różne ich rodzaje charakteryzują się odmiennymi walorami. A jakie rodzaje koron oferujemy w naszym gabinecie?
 
 

Korony na metalowej podbudowie

Tego typu korony są zbudowane z metalowej podbudowy i napalanej na niej porcelany. Metalowa podbudowa może być postrzegana zarówno jako plus, jak i minus takiego rozwiązania. Zaletą jest to, że nadaje ona wytrzymałość tej rekonstrukcji protetycznej.
 
Natomiast pewnym mankamentem dla części Pacjentów mogą być jej walory estetyczne. Wiele zależy tutaj od oczekiwań. Część Pacjentów będzie usatysfakcjonowana wyglądem takiej korony i sposobem, w jaki odwzorowuje ona naturalny ząb. Innym jednak może przeszkadzać, że korona na metalu nie ma przezierności identycznej z naturalnym szkliwem. W okolicy przydziąsłowej może się pojawić charakterystyczne zasinienie, przyjmujące formę linii ciemnoszarego metalu widocznej przy samym dziąśle. Z tego względu takie korony rzadziej stosowane są do odbudowy zębów przednich, znajdujących się najbardziej na widoku – w ich przypadku zasinienie mogłoby zwracać uwagę i zaburzać estetyczny efekt.
 
leczenie zachowawcze zębów
 
 

Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne są wykonywane z napalanej warstwowo porcelany. Ich charakterystyczną cechą jest nienaganna estetyka. Korony pełnoceramiczne są właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Doskonale odwzorowują je pod względem kształtu i koloru. Nawet współczynnik załamania światła jest tu taki sam jak w przypadku prawdziwego szkliwa.
 
Ponieważ nie ma tu podbudowy z metalu, nie występuje efekt zasinienia. To sprawia, że korony takie są estetycznym rozwiązaniem nawet w przypadku najbardziej widocznych przednich zębów.
 
Inną zaletą koron pełnoceramicznych jest ich trwałość. Mogą one dobrze spełniać swoją rolę przez długie lata. Nie tylko dlatego, że materiał, z którego są wykonane, jest wytrzymały, ale również z tego względu, że jest odporny na przebarwienia, takie korony dłużej więc zachowują swoją funkcję estetyczną.
 
 

Korony cyrkonowe

W tym rozwiązaniu porcelanowa powłoka jest napalana na podbudowie z cyrkonu. Ten materiał zapewnia koronie wiele zalet. Ma on dużą twardość, jest więc odporny na uszkodzenia mechaniczne. Odznacza się także wyjątkowo niską przewodnością ciepła, co pozwala bez problemu spożywać nawet gorące potrawy. Kolejną zaletą cyrkonu jest jego biokompatybilność – to materiał całkowicie tolerowany przez organizm, nie wywołuje więc uczuleń i nie jest odbierany jako ciało obce.
 
Jeśli chodzi o estetykę, tu również korony cyrkonowe odznaczają się wysoką jakością. Ich przezierność jest zbliżona do tej, jaką ma naturalne szkliwo, a kolor jest indywidualnie dobierany do naturalnej barwy zębów.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Masz braki w uzębieniu? To nie musi być problem – istnieją sposoby, by temu zaradzić, a jednym z nich są właśnie korony protetyczne. Zajrzyj do naszego gabinetu i dowiedz się, co możemy zaproponować, by rozwiązać Twój kłopot. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Czy warto zdecydować się na implant zęba?
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implant zęba – czy warto wybrać takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule zajmiemy się korzyściami, jakie daje zamocowanie uzupełnień protetycznych na implantach.   Stabilność Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tradycyjne ruchome protezy nie zawsze zachowują się tak, jakby sobie tego życzyli ich użytkownicy. Wymagają czasu, by się do nich przyzwyczaić i nauczyć z nimi funkcjonować, […]


Czytaj
Wizyta konsultacyjna u dentysty – jej cel i przebieg
konsultacja Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia

Czasami Pacjenci są zaskoczeni, że podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatolog nie przeprowadza żadnych zabiegów. Dzieje się tak, gdyż przed wyborem odpowiedniej metody leczenia trzeba wpierw dokonać wywiadu medycznego oraz zająć się badaniami diagnostycznymi, które ujawnią szczegóły danego problemu.   Po co przeprowadza się konsultację stomatologiczną? Konsultacja stomatologiczna ma na celu zapewnić dentyście wszystkie konieczne […]


Czytaj
Szkolenia endodontyczne
Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia szkolenia

Lekarze kliniki Kuźmińscy Stomatologia są ekspertami w swoich dziedzinach. Wieloletnia praktyka pozwoliła im na zdobycie nieprzeciętnej wiedzy, którą dzielą się z innymi dentystami. Pod tym względem wyróżnia się dr n. med. Maciej Kuźmiński, który dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu stworzył EndoMasters Academy, pomagającą stażystom i lekarzom dentystom rozszerzyć swoje kompetencje.     Szkolenia dla stomatologów W […]


Czytaj