Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu

Rodzaje koron zębowych


Rodzaje koron zębowych
avatar
korony protetyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Korony protetyczne to sposób na pokrycie braków w uzębieniu. Ale korona koronie nierówna – różne ich rodzaje charakteryzują się odmiennymi walorami. A jakie rodzaje koron oferujemy w naszym gabinecie?
 
 

Korony na metalowej podbudowie

Tego typu korony są zbudowane z metalowej podbudowy i napalanej na niej porcelany. Metalowa podbudowa może być postrzegana zarówno jako plus, jak i minus takiego rozwiązania. Zaletą jest to, że nadaje ona wytrzymałość tej rekonstrukcji protetycznej.
 
Natomiast pewnym mankamentem dla części Pacjentów mogą być jej walory estetyczne. Wiele zależy tutaj od oczekiwań. Część Pacjentów będzie usatysfakcjonowana wyglądem takiej korony i sposobem, w jaki odwzorowuje ona naturalny ząb. Innym jednak może przeszkadzać, że korona na metalu nie ma przezierności identycznej z naturalnym szkliwem. W okolicy przydziąsłowej może się pojawić charakterystyczne zasinienie, przyjmujące formę linii ciemnoszarego metalu widocznej przy samym dziąśle. Z tego względu takie korony rzadziej stosowane są do odbudowy zębów przednich, znajdujących się najbardziej na widoku – w ich przypadku zasinienie mogłoby zwracać uwagę i zaburzać estetyczny efekt.
 
leczenie zachowawcze zębów
 
 

Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne są wykonywane z napalanej warstwowo porcelany. Ich charakterystyczną cechą jest nienaganna estetyka. Korony pełnoceramiczne są właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Doskonale odwzorowują je pod względem kształtu i koloru. Nawet współczynnik załamania światła jest tu taki sam jak w przypadku prawdziwego szkliwa.
 
Ponieważ nie ma tu podbudowy z metalu, nie występuje efekt zasinienia. To sprawia, że korony takie są estetycznym rozwiązaniem nawet w przypadku najbardziej widocznych przednich zębów.
 
Inną zaletą koron pełnoceramicznych jest ich trwałość. Mogą one dobrze spełniać swoją rolę przez długie lata. Nie tylko dlatego, że materiał, z którego są wykonane, jest wytrzymały, ale również z tego względu, że jest odporny na przebarwienia, takie korony dłużej więc zachowują swoją funkcję estetyczną.
 
 

Korony cyrkonowe

W tym rozwiązaniu porcelanowa powłoka jest napalana na podbudowie z cyrkonu. Ten materiał zapewnia koronie wiele zalet. Ma on dużą twardość, jest więc odporny na uszkodzenia mechaniczne. Odznacza się także wyjątkowo niską przewodnością ciepła, co pozwala bez problemu spożywać nawet gorące potrawy. Kolejną zaletą cyrkonu jest jego biokompatybilność – to materiał całkowicie tolerowany przez organizm, nie wywołuje więc uczuleń i nie jest odbierany jako ciało obce.
 
Jeśli chodzi o estetykę, tu również korony cyrkonowe odznaczają się wysoką jakością. Ich przezierność jest zbliżona do tej, jaką ma naturalne szkliwo, a kolor jest indywidualnie dobierany do naturalnej barwy zębów.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Masz braki w uzębieniu? To nie musi być problem – istnieją sposoby, by temu zaradzić, a jednym z nich są właśnie korony protetyczne. Zajrzyj do naszego gabinetu i dowiedz się, co możemy zaproponować, by rozwiązać Twój kłopot. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Jak czyścić implanty zębowe?
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Implanty to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i jednego czy kilku zębów. Aby dobrze spełniały one jednak swoje zadanie, należy je prawidłowo czyścić, przy pomocy odpowiednich produktów. Jakie zatem szczoteczki, pasty, płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne okażą się najlepszym wyborem? Odpowiadamy.     Jak czyścić implanty zębowe? […]


Czytaj
Porównanie implantów i mostów jako opcji leczenia protetycznego
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Implanty czy mosty? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pewne jest to, że oba rozwiązania dobrze sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu i oba zapewniają znakomity efekt estetyczny. Dobrze jest poznać zalety i wady każdego omawianego przez nas uzupełnienia protetycznego. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!     Implanty i mosty – czym są? […]


Czytaj
Stłoczenie zębów – czym jest? Objawy, przyczyny
aparaty ortodontyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź ortodoncja

Zauważyłeś, że Twoje zęby są krzywe i nie rosną w odpowiednim miejscu? Jeśli tak, istnieje spora szansa na to, że Twoim problemem jest stłoczenie zębów. Z pewnością nie ma możliwości wyleczenia go sposobami domowymi, dlatego konieczne są w takim przypadku konsultacje stomatologiczne. Dowiedz się więcej.     Czym jest stłoczenie zębów? Stłoczenie zębów to dość […]


Czytaj