Skąd bierze się halitoza i jak sobie z nią radzić?
Nieświeży oddech to problem, który na pierwszy rzut oka może nie wydaje się poważny, potrafi jednak w przykry sposób utrudnić życie, wpływając na kontakty towarzyskie. Co zrobić, aby pozbyć się tej przypadłości?
Co to jest halitoza?
Halitoza to utrzymujący się długotrwale nieświeży oddech. Oczywiście przykry zapach z ust nie jest niczym niezwykłym i może się każdemu przydarzyć, zwykle jednak ma charakter przejściowy i ustępuje po wykonaniu zabiegów higienizacyjnych. Halitoza ma często szerszą etiologię i nie zawsze poprawny instruktaż higieny jamy ustnej wystarczy, aby rozwiązać problem na zawsze.
Może ona pojawić się u ludzi w każdym wieku. Zazwyczaj nie jest groźna dla zdrowia, niesie jednak ze sobą innego rodzaju problemy – utrudnia kontakty międzyludzkie.
Jakie są przyczyny halitozy?
Najczęściej źródłem problemu jest brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Namnażają się szkodliwe bakterie produkujące lotne związki siarki – to właśnie one są odpowiedzialne za nieświeży oddech. Taka sytuacja prowadzi do rozwijania się w ustach przewlekłych stanów zapalnych, próchnicy, chorób przyzębia (w tym paradontozy), grzybicy jamy ustnej.
Halitoza może dotknąć też Pacjentów noszących ruchome protezy zębowe. Nieodpowiednie przechowywanie lub czyszczenie stanowi źródło problemu. Dodatkowo jeżeli proteza nie jest wystarczająco dobrze dopasowana, pod obudowę mogą przedostawać się resztki jedzenia, co sprzyja gromadzącym się bakteriom.
Halitoza może być też efektem stanów zapalnych układu oddechowego – migdałków, oskrzeli, zatok przynosowych.
Na rozwój halitozy wpływają również pewne czynniki środowiskowe. Może być ona na przykład ubocznym efektem działania niektórych leków antydepresyjnych, przeciwbólowych, moczopędnych i przeciwcholinergicznych. Znaczenie ma także dieta – oddech robi się nieświeży u osób spożywających duże ilości czosnku, cebuli i alkoholu, może też być efektem głodówek i przyjmowania niewystarczającej ilości płynów.
Bardziej narażeni na halitozę są też palacze – papierosy zmieniają środowisko bakteryjne w jamie ustnej, przyczyniając się do namnażania bakterii beztlenowych, powodują też osadzanie się kamienia nazębnego.
Halitoza może też być zależna od pory dnia. U części Pacjentów występuje halitoza poranna, w której nieświeży oddech ogranicza się do czasu krótko po przebudzeniu, a w ciągu dnia problem zanika. Przyczyną jest zmniejszenie produkcji śliny podczas snu.
Jak leczyć halitozę?
Kluczem do skutecznego leczenia halitozy jest postawienie poprawnej diagnozy. Inaczej mówiąc, żeby pozbyć się nieświeżego oddechu, trzeba usunąć jego przyczynę. Ponieważ w 90% przypadków halitoza związana jest ze schorzeniami w jamie ustnej, diagnostyka i leczenie z reguły odbywają się w gabinecie stomatologicznym. Dopiero po odpowiednim zdiagnozowaniu przyczyny halitozy można będzie wdrożyć właściwe leczenie.
Tymczasem można spróbować pomóc sobie we własnym zakresie. Wprawdzie domowe sposoby nie wystarczą, aby wyleczyć halitozę, mogą jednak pomóc złagodzić jej nieprzyjemne i kłopotliwe objawy. A zatem – warto ograniczyć spożywanie mocnej kawy i alkoholu, by łatwiej utrzymywać odpowiednie pH w jamie ustnej. Warto też dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. No i nie można zapominać o najważniejszym – troszczyć się o właściwą higienę jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych to rzecz nieodzowna.
Co możesz teraz zrobić?
Masz problem z przewlekle utrzymującym się nieświeżym oddechem? Na co jeszcze czekasz? Powinieneś udać się do dentysty, aby dokonał dokładnej diagnozy i znalazł źródło tego problemu. To jedyny sposób, by wreszcie sobie z nim poradzić. Uczyń ten pierwszy krok i umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 601666836 lub wypełniając formularz.