Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu

Skąd bierze się halitoza i jak sobie z nią radzić?


Skąd bierze się halitoza i jak sobie z nią radzić?
avatar
halitoza Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Nieświeży oddech to problem, który na pierwszy rzut oka może nie wydaje się poważny, potrafi jednak w przykry sposób utrudnić życie, wpływając na kontakty towarzyskie. Co zrobić, aby pozbyć się tej przypadłości?
 
 

Co to jest halitoza?

Halitoza to utrzymujący się długotrwale nieświeży oddech. Oczywiście przykry zapach z ust nie jest niczym niezwykłym i może się każdemu przydarzyć, zwykle jednak ma charakter przejściowy i ustępuje po wykonaniu zabiegów higienizacyjnych. Halitoza ma często szerszą etiologię i nie zawsze poprawny instruktaż higieny jamy ustnej wystarczy, aby rozwiązać problem na zawsze.
 
Może ona pojawić się u ludzi w każdym wieku. Zazwyczaj nie jest groźna dla zdrowia, niesie jednak ze sobą innego rodzaju problemy – utrudnia kontakty międzyludzkie.
 
 

Jakie są przyczyny halitozy?

Najczęściej źródłem problemu jest brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Namnażają się szkodliwe bakterie produkujące lotne związki siarki – to właśnie one są odpowiedzialne za nieświeży oddech. Taka sytuacja prowadzi do rozwijania się w ustach przewlekłych stanów zapalnych, próchnicy, chorób przyzębia (w tym paradontozy), grzybicy jamy ustnej.
 
Halitoza może dotknąć też Pacjentów noszących ruchome protezy zębowe. Nieodpowiednie przechowywanie lub czyszczenie stanowi źródło problemu. Dodatkowo jeżeli proteza nie jest wystarczająco dobrze dopasowana, pod obudowę mogą przedostawać się resztki jedzenia, co sprzyja gromadzącym się bakteriom.
 
Halitoza może być też efektem stanów zapalnych układu oddechowego – migdałków, oskrzeli, zatok przynosowych.
 
Na rozwój halitozy wpływają również pewne czynniki środowiskowe. Może być ona na przykład ubocznym efektem działania niektórych leków antydepresyjnych, przeciwbólowych, moczopędnych i przeciwcholinergicznych. Znaczenie ma także dieta – oddech robi się nieświeży u osób spożywających duże ilości czosnku, cebuli i alkoholu, może też być efektem głodówek i przyjmowania niewystarczającej ilości płynów.
 
Bardziej narażeni na halitozę są też palacze – papierosy zmieniają środowisko bakteryjne w jamie ustnej, przyczyniając się do namnażania bakterii beztlenowych, powodują też osadzanie się kamienia nazębnego.
 
Halitoza może też być zależna od pory dnia. U części Pacjentów występuje halitoza poranna, w której nieświeży oddech ogranicza się do czasu krótko po przebudzeniu, a w ciągu dnia problem zanika. Przyczyną jest zmniejszenie produkcji śliny podczas snu.
 
 

Jak leczyć halitozę?

Kluczem do skutecznego leczenia halitozy jest postawienie poprawnej diagnozy. Inaczej mówiąc, żeby pozbyć się nieświeżego oddechu, trzeba usunąć jego przyczynę. Ponieważ w 90% przypadków halitoza związana jest ze schorzeniami w jamie ustnej, diagnostyka i leczenie z reguły odbywają się w gabinecie stomatologicznym. Dopiero po odpowiednim zdiagnozowaniu przyczyny halitozy można będzie wdrożyć właściwe leczenie.
 
Tymczasem można spróbować pomóc sobie we własnym zakresie. Wprawdzie domowe sposoby nie wystarczą, aby wyleczyć halitozę, mogą jednak pomóc złagodzić jej nieprzyjemne i kłopotliwe objawy. A zatem – warto ograniczyć spożywanie mocnej kawy i alkoholu, by łatwiej utrzymywać odpowiednie pH w jamie ustnej. Warto też dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. No i nie można zapominać o najważniejszym – troszczyć się o właściwą higienę jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych to rzecz nieodzowna.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Masz problem z przewlekle utrzymującym się nieświeżym oddechem? Na co jeszcze czekasz? Powinieneś udać się do dentysty, aby dokonał dokładnej diagnozy i znalazł źródło tego problemu. To jedyny sposób, by wreszcie sobie z nim poradzić. Uczyń ten pierwszy krok i umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Jak czyścić implanty zębowe?
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Implanty to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i jednego czy kilku zębów. Aby dobrze spełniały one jednak swoje zadanie, należy je prawidłowo czyścić, przy pomocy odpowiednich produktów. Jakie zatem szczoteczki, pasty, płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne okażą się najlepszym wyborem? Odpowiadamy.     Jak czyścić implanty zębowe? […]


Czytaj
Porównanie implantów i mostów jako opcji leczenia protetycznego
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Implanty czy mosty? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pewne jest to, że oba rozwiązania dobrze sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu i oba zapewniają znakomity efekt estetyczny. Dobrze jest poznać zalety i wady każdego omawianego przez nas uzupełnienia protetycznego. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!     Implanty i mosty – czym są? […]


Czytaj
Stłoczenie zębów – czym jest? Objawy, przyczyny
aparaty ortodontyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź ortodoncja

Zauważyłeś, że Twoje zęby są krzywe i nie rosną w odpowiednim miejscu? Jeśli tak, istnieje spora szansa na to, że Twoim problemem jest stłoczenie zębów. Z pewnością nie ma możliwości wyleczenia go sposobami domowymi, dlatego konieczne są w takim przypadku konsultacje stomatologiczne. Dowiedz się więcej.     Czym jest stłoczenie zębów? Stłoczenie zębów to dość […]


Czytaj