This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Zauważyłeś, że Twoje zęby są krzywe i nie rosną w odpowiednim miejscu? Jeśli tak, istnieje spora szansa na to, że Twoim problemem jest stłoczenie zębów. Z pewnością nie ma możliwości wyleczenia go sposobami domowymi, dlatego konieczne są w takim przypadku konsultacje stomatologiczne. Dowiedz się więcej.
Spis treści
Czym jest stłoczenie zębów?
Stłoczenie zębów to dość powszechna wada zgryzu. Polega ona na tym, że zęby są zbyt ciasno ustawione w łuku zębowym. To z kolei sprawia, że łatwo się one wykrzywiają, czasem osłabiają się również kości szczęki. Co więcej, zęby ustawiają się pod nieodpowiednim kątem, co z kolei doprowadza do wielu problemów estetycznych. W skrajnych sytuacjach dochodzi do obracania się zębów wokół pionowej osi.
Objawy stłoczenia zębów
Stłoczenie zębów widoczne jest już na pierwszy rzut oka. Jego znak rozpoznawczy stanowią krzywe zęby, które – jak już powiedzieliśmy – są nierówno ustawione w łuku zębowym. Zdarza się, że jeden ząb zaczyna rosnąć nad lub za drugim.
Stłoczenie zębów wiąże się z różnymi dodatkowymi symptomami, takimi jak:
-problemy z oddychaniem (i oddychanie przez usta),
-zaburzenia funkcji wokalnych,
-niewłaściwe połykanie,
-zmiany estetyczne w obrębie twarzoczaszki (zaburzenia symetrii twarzy).
-utrudnienie czyszczenia zębów, co może stać się przyczyną chorób dziąseł, a nawet utraty zębów.
Przyczyny stłoczenia zębów
Przyczyny stłoczenia zębów związane są bezpośrednio z rodzajem danej wady:
-stłoczenie pierwotne – dochodzi do niego wtedy, gdy zęby są za duże w stosunku do kości szczęki żuchwy, w dużym stopniu sprzyjają temu czynniki genetyczne,
-stłoczenie wtórne – pojawia się, gdy trzonowe zęby mleczne wypadają zbyt wcześnie bądź zbyt szybko zostanie usunięty pierwszy ząb mleczny trzonowy i kieł; w takiej sytuacji dochodzi do przesunięcia wyrzynających się szóstek w stronę siekaczy, co doprowadza do ucisku i stłoczenia tych zębów,
-stłoczenie późne – dochodzi do niego w wieku około 20 lat, jego przyczyną jest opóźniony wzrost żuchwy, w wyniku czego dochodzi do przesunięcia zębów; tego rodzaju stłoczenie
może pojawić się nawet wtedy, gdy wcześniej zęby były proste.
Leczenie stłoczenia zębów
Leczenie stłoczenia zębów w dużym stopniu zależy od wieku Pacjenta. Pod uwagę bierze się również braki miejsca w łuku zębowym. Jeżeli w jednym łuku wynoszą one więcej niż 10 mm, stosuje się metodę zmniejszania liczby zębów. W praktyce oznacza to, że się usuwa cztery zęby przedtrzonowe. Jeżeli z kolei w grę wchodzi mniej niż 5 mm, wykonuje się zwykle leczenie metodą rozbudowy.
Warto dodać, że w leczeniu często stosuje się również aparaty ortodontyczne: stałe (u dorosłych) lub zdejmowane (u dzieci). W niektórych przypadkach wykorzystywany jest również utrzymywacz przestrzeni, dzięki któremu nie przesuwają się zęby stałe. Jeśli problem nie jest zbyt poważny, stosuje się także stripping (szlifowanie).
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o stłoczeniach zębów, zapraszamy do naszego gabinetu. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania – nie tylko te dotyczące omawianego tu zagadnienia. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.