Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu

Ubytki klinowe


Ubytki klinowe
avatar
Kuźmińscy Stomatologia Łódź stomatologia zachowawcza ubytki klinowe

Choć dla niektórych taka wiadomość może być zaskoczeniem, ubytki w zębach nie zawsze są spowodowane próchnicą. Do tych, które nie mają próchnicowego pochodzenia, należą ubytki klinowe. Ale skoro to nie próchnica za nie odpowiada, to skąd się one biorą?
 
 

Czym są ubytki klinowe?

Ubytki klinowe, czyli abrazja, to problem dotyczący nawet 40% społeczeństwa. Są to takie uszkodzenia zębów, które nie są efektem działania próchnicy, lecz czynników mechanicznych. Najczęściej takie ubytki przytrafiają się zębom przedtrzonowym i pojawiają się na granicy korony i korzenia. Ubytki takie nazywa się klinowymi, ponieważ posiadają specyficzny owalny kształt.
 
Ubytki klinowe są błyszczące i gładkie. Odsłaniają zębinę i z tego powodu wiążą się z nadwrażliwością zębów. Ta przykra dolegliwość objawia się krótkotrwałym lecz ostrym bólem zębów. Pojawia się on w reakcji na różnorakie bodźce. Mogą go powodować czynniki termiczne – wówczas atakuje na przykład podczas spożywania ciepłych i zimnych potraw. Może też być wywoływany przez czynniki chemiczne, na przykład podczas spożywania potraw o słodkim bądź kwaśnym smaku. Wreszcie może on być też uaktywniany przez bodźce dotykowe – na przykład podczas szczotkowania zębów czy dotykania dziąsła.
 
 

Jakie są przyczyny ubytków klinowych?

No dobrze, ale skoro ubytki klinowe nie są powodowane próchnicą, to właściwie w jaki sposób powstają? Jak już powiedzieliśmy, są one efektem mechanicznych urazów. Najczęściej pojawiają się u osób, które zbyt intensywnie szczotkują zęby. Oczywiście mycie zębów jest ogromnie ważne dla utrzymania w zdrowiu jamy ustnej, ale trzeba mieć do tego odpowiednią technikę. Jeżeli wkłada się w szczotkowanie zbyt duża siłę, efektem może być ścieranie i pękanie szkliwa na granicy korony i korzenia. Także używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu skutkuje powstawaniem takich ubytków.
 
Inną przyczyną może być kultywowanie nawyków szkodliwych dla zębów, takich jak obgryzanie paznokci i przedmiotów oraz używanie zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Powodem powstawania ubytków klinowych może być też bruksizm, przypadłość polegająca na mimowolnym nocnym zgrzytaniu zębami.
 
Ubytki klinowe
 
 

Jak zapobiegać ubytkom klinowym?

Oczywiście podstawą jest prawidłowe mycie zębów. A zatem pamiętaj o tym, że szczotkowanie nie jest sportem siłowym – tutaj liczy się technika i dokładność. Nie naciskaj za bardzo na szczoteczkę i nie szoruj zbyt intensywnie. Wybierz do mycia zębów szczoteczkę o odpowiednim włosiu – nie za twardym, ale i nie za miękkim.
 
Jeżeli ubytki klinowe w Twoim przypadku są skutkiem bruksizmu, można zniwelować jego niekorzystne działanie na zdrowie zębów i zakładać na noc specjalnie przygotowaną szynę relaksacyjną.
 
 

Jak leczyć ubytki klinowe?

Leczenie polega w tym przypadku na odbudowie utraconych tkanek zębów. Ząb należy najpierw odizolować za pomocą koferdamu, następnie opracować za pomocą wiertła, a w miejscu, gdzie szkliwo jest wybrakowane, zakłada się wypełnienie. Leczenie zachowawcze przebiega więc podobnie jak w przypadku ubytków próchnicowych. Dobrze przeprowadzone pozwala uwolnić się od spowodowanej ubytkami klinowymi nadwrażliwości.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Czy Twoje zęby są nadwrażliwe na temperaturę, bodźce smakowe i dotykowe? Przyczyną mogą być ubytki klinowe. Nie musisz sam zmagać się z tym problemem. Przyjdź do naszego gabinetu, a dokonamy diagnozy i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Jak czyścić implanty zębowe?
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Implanty to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i jednego czy kilku zębów. Aby dobrze spełniały one jednak swoje zadanie, należy je prawidłowo czyścić, przy pomocy odpowiednich produktów. Jakie zatem szczoteczki, pasty, płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne okażą się najlepszym wyborem? Odpowiadamy.     Jak czyścić implanty zębowe? […]


Czytaj
Porównanie implantów i mostów jako opcji leczenia protetycznego
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Implanty czy mosty? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pewne jest to, że oba rozwiązania dobrze sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu i oba zapewniają znakomity efekt estetyczny. Dobrze jest poznać zalety i wady każdego omawianego przez nas uzupełnienia protetycznego. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!     Implanty i mosty – czym są? […]


Czytaj
Stłoczenie zębów – czym jest? Objawy, przyczyny
aparaty ortodontyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź ortodoncja

Zauważyłeś, że Twoje zęby są krzywe i nie rosną w odpowiednim miejscu? Jeśli tak, istnieje spora szansa na to, że Twoim problemem jest stłoczenie zębów. Z pewnością nie ma możliwości wyleczenia go sposobami domowymi, dlatego konieczne są w takim przypadku konsultacje stomatologiczne. Dowiedz się więcej.     Czym jest stłoczenie zębów? Stłoczenie zębów to dość […]


Czytaj