Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu
[wpseo_breadcrumb]

Ubytki klinowe


Ubytki klinowe
avatar
Kuźmińscy Stomatologia Łódź stomatologia zachowawcza ubytki klinowe

Choć dla niektórych taka wiadomość może być zaskoczeniem, ubytki w zębach nie zawsze są spowodowane próchnicą. Do tych, które nie mają próchnicowego pochodzenia, należą ubytki klinowe. Ale skoro to nie próchnica za nie odpowiada, to skąd się one biorą?
 
 

Czym są ubytki klinowe?

Ubytki klinowe, czyli abrazja, to problem dotyczący nawet 40% społeczeństwa. Są to takie uszkodzenia zębów, które nie są efektem działania próchnicy, lecz czynników mechanicznych. Najczęściej takie ubytki przytrafiają się zębom przedtrzonowym i pojawiają się na granicy korony i korzenia. Ubytki takie nazywa się klinowymi, ponieważ posiadają specyficzny owalny kształt.
 
Ubytki klinowe są błyszczące i gładkie. Odsłaniają zębinę i z tego powodu wiążą się z nadwrażliwością zębów. Ta przykra dolegliwość objawia się krótkotrwałym lecz ostrym bólem zębów. Pojawia się on w reakcji na różnorakie bodźce. Mogą go powodować czynniki termiczne – wówczas atakuje na przykład podczas spożywania ciepłych i zimnych potraw. Może też być wywoływany przez czynniki chemiczne, na przykład podczas spożywania potraw o słodkim bądź kwaśnym smaku. Wreszcie może on być też uaktywniany przez bodźce dotykowe – na przykład podczas szczotkowania zębów czy dotykania dziąsła.
 
 

Jakie są przyczyny ubytków klinowych?

No dobrze, ale skoro ubytki klinowe nie są powodowane próchnicą, to właściwie w jaki sposób powstają? Jak już powiedzieliśmy, są one efektem mechanicznych urazów. Najczęściej pojawiają się u osób, które zbyt intensywnie szczotkują zęby. Oczywiście mycie zębów jest ogromnie ważne dla utrzymania w zdrowiu jamy ustnej, ale trzeba mieć do tego odpowiednią technikę. Jeżeli wkłada się w szczotkowanie zbyt duża siłę, efektem może być ścieranie i pękanie szkliwa na granicy korony i korzenia. Także używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu skutkuje powstawaniem takich ubytków.
 
Inną przyczyną może być kultywowanie nawyków szkodliwych dla zębów, takich jak obgryzanie paznokci i przedmiotów oraz używanie zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Powodem powstawania ubytków klinowych może być też bruksizm, przypadłość polegająca na mimowolnym nocnym zgrzytaniu zębami.
 
Ubytki klinowe
 
 

Jak zapobiegać ubytkom klinowym?

Oczywiście podstawą jest prawidłowe mycie zębów. A zatem pamiętaj o tym, że szczotkowanie nie jest sportem siłowym – tutaj liczy się technika i dokładność. Nie naciskaj za bardzo na szczoteczkę i nie szoruj zbyt intensywnie. Wybierz do mycia zębów szczoteczkę o odpowiednim włosiu – nie za twardym, ale i nie za miękkim.
 
Jeżeli ubytki klinowe w Twoim przypadku są skutkiem bruksizmu, można zniwelować jego niekorzystne działanie na zdrowie zębów i zakładać na noc specjalnie przygotowaną szynę relaksacyjną.
 
 

Jak leczyć ubytki klinowe?

Leczenie polega w tym przypadku na odbudowie utraconych tkanek zębów. Ząb należy najpierw odizolować za pomocą koferdamu, następnie opracować za pomocą wiertła, a w miejscu, gdzie szkliwo jest wybrakowane, zakłada się wypełnienie. Leczenie zachowawcze przebiega więc podobnie jak w przypadku ubytków próchnicowych. Dobrze przeprowadzone pozwala uwolnić się od spowodowanej ubytkami klinowymi nadwrażliwości.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Czy Twoje zęby są nadwrażliwe na temperaturę, bodźce smakowe i dotykowe? Przyczyną mogą być ubytki klinowe. Nie musisz sam zmagać się z tym problemem. Przyjdź do naszego gabinetu, a dokonamy diagnozy i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Czy warto zdecydować się na implant zęba?
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implant zęba – czy warto wybrać takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule zajmiemy się korzyściami, jakie daje zamocowanie uzupełnień protetycznych na implantach.   Stabilność Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tradycyjne ruchome protezy nie zawsze zachowują się tak, jakby sobie tego życzyli ich użytkownicy. Wymagają czasu, by się do nich przyzwyczaić i nauczyć z nimi funkcjonować, […]


Czytaj
Wizyta konsultacyjna u dentysty – jej cel i przebieg
konsultacja Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia

Czasami Pacjenci są zaskoczeni, że podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatolog nie przeprowadza żadnych zabiegów. Dzieje się tak, gdyż przed wyborem odpowiedniej metody leczenia trzeba wpierw dokonać wywiadu medycznego oraz zająć się badaniami diagnostycznymi, które ujawnią szczegóły danego problemu.   Po co przeprowadza się konsultację stomatologiczną? Konsultacja stomatologiczna ma na celu zapewnić dentyście wszystkie konieczne […]


Czytaj
Szkolenia endodontyczne
Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia szkolenia

Lekarze kliniki Kuźmińscy Stomatologia są ekspertami w swoich dziedzinach. Wieloletnia praktyka pozwoliła im na zdobycie nieprzeciętnej wiedzy, którą dzielą się z innymi dentystami. Pod tym względem wyróżnia się dr n. med. Maciej Kuźmiński, który dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu stworzył EndoMasters Academy, pomagającą stażystom i lekarzom dentystom rozszerzyć swoje kompetencje.     Szkolenia dla stomatologów W […]


Czytaj