Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu

Usuwanie zębów mądrości – co należy wiedzieć o kłopotliwych ósemkach?


rtg zębów łódź
avatar
bezbolesne leczenie chirurgia stomatologiczna Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Jama ustna może doświadczyć niezliczonych problemów, zaś jednym z tych najboleśniejszych i najbardziej uciążliwych są bez wątpienia wyrzynające się ósemki. Zęby mądrości mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, chociaż przeważnie wyrastają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. W większości przypadków kwalifikują się one jedynie do usunięcia, co nieraz przysparza Pacjentom sporo stresu. W Kuźmińscy Stomatologia ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się doświadczony chirurg, który przeprowadza zabieg skutecznie oraz z maksymalnym poszanowaniem tkanek jamy ustnej.

 

Czym są zęby mądrości?

Ósemki to zęby trzonowe usadowione na samym końcu łuku zębowego. Stanowią one jeden z narządów szczątkowych, powoli zanikających w wyniku ewolucji. Wspomniane ósemki były charakterystyczne dla naszych przodków, gdyż służyły im w celu przeżuwania różnego rodzaju korzonków, nasion czy roślin. W dzisiejszych czasach zęby mądrości pojawiają się dosyć powszechnie, jednakże brak ich efektywnego zastosowania, podatność na działanie próchnicy oraz komplikacje towarzyszące wyrzynaniu się sprawiają, że jedynym wyjściem w obliczu pojawienia się ósemek jest usunięcie.

 

Zęby mądrości i ich wpływ na stan jamy ustnej

Rzadko zdarza się, aby wyrzynaniu zębów mądrości nie towarzyszyły żadne komplikacje. Wyrastająca ósemka bardzo często ustawia się pod niewłaściwym kątem lub jest całkowicie odwrócona, co powoduje stan zapalny oraz ból uniemożliwiający Pacjentowi codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przeprowadzić zabieg ekstrakcji, szybko rozwiązujący problem.

Należy zaznaczyć, że ósemki zmniejszają ilość miejsca w łuku zębowym. Wówczas pozostałe uzębienie zaczyna się do siebie zbliżać lub przesuwać, powodując stłoczenia oraz inne wady zgryzu, które będą wymagały przeprowadzenia bardziej skomplikowanego leczenia ortodontycznego. Nawet jeśli zęby mądrości wyrosną pod odpowiednim kątem, pozostaje problem próchnicy. Ponieważ są usadowione w tylnej części jamy ustnej, szczoteczka ma większe trudności z ich oczyszczeniem. Wówczas kamień nazębny nawarstwia się w dużo większych ilościach, co powoduje rozwój bakterii próchniczych i rozwój choroby.

 

Czy usuwanie ósemek jest bolesne?

Ekstrakcja ósemek jest całkowicie bezbolesna, gdyż w jej trakcie stosowane są nowoczesne znieczulenia, zapewniające wyjątkowy komfort podczas procedury. Dodatkowy wpływ na brak bólu mają umiejętności chirurga przeprowadzającego zabieg – jego poszanowanie dla otaczających zęby mądrości tkanek zauważalnie eliminuje nieprzyjemne odczucia oraz wspomaga proces gojenia. Zaznaczmy jednak, że w części przypadków konieczne będzie założenie szwów, szczególnie przy zębach niewyrżniętych całkowicie.

 

Nie każdy ma zęby mądrości

Nie każdy człowiek ma zęby mądrości. W wielu przypadkach po wykonaniu panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego widać co prawda zawiązki ósemek, lecz ich rozwój na pewnym etapie po prostu się zatrzymuje. Wynika to z coraz większej ilości spożycia przetworzonej żywności oraz redukcji szczęk – wiele produktów nie wymaga intensywnego przeżuwania, toteż wspomniane ósemki zanikają. Bardzo prawdopodobne, że nasi potomkowie w ogóle nie będą nimi dysponować, co długofalowo przyniesie ich uśmiechom same korzyści.

 

Umów się na wizytę!

Wyrzynające się ósemki mogą sprawić wiele kłopotu, lecz dzięki doświadczonym ekspertom oraz nowoczesnej technologii w Kuźmińscy Stomatologia skutecznie rozwiązujemy ten problem! Przeprowadzane przez naszego chirurga ekstrakcje są całkowicie bezbolesne, a jego pogodne usposobienie i empatyczne podejście sprawią, że poczujesz prawdziwy komfort psychiczny. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer (42) 643 75 73 lub wypełniając formularz. Nasze rejestratorki pomogą Ci wybrać zadowalający termin konsultacji.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Jak czyścić implanty zębowe?
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Implanty to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i jednego czy kilku zębów. Aby dobrze spełniały one jednak swoje zadanie, należy je prawidłowo czyścić, przy pomocy odpowiednich produktów. Jakie zatem szczoteczki, pasty, płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne okażą się najlepszym wyborem? Odpowiadamy.     Jak czyścić implanty zębowe? […]


Czytaj
Porównanie implantów i mostów jako opcji leczenia protetycznego
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Implanty czy mosty? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pewne jest to, że oba rozwiązania dobrze sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu i oba zapewniają znakomity efekt estetyczny. Dobrze jest poznać zalety i wady każdego omawianego przez nas uzupełnienia protetycznego. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!     Implanty i mosty – czym są? […]


Czytaj
Stłoczenie zębów – czym jest? Objawy, przyczyny
aparaty ortodontyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź ortodoncja

Zauważyłeś, że Twoje zęby są krzywe i nie rosną w odpowiednim miejscu? Jeśli tak, istnieje spora szansa na to, że Twoim problemem jest stłoczenie zębów. Z pewnością nie ma możliwości wyleczenia go sposobami domowymi, dlatego konieczne są w takim przypadku konsultacje stomatologiczne. Dowiedz się więcej.     Czym jest stłoczenie zębów? Stłoczenie zębów to dość […]


Czytaj