Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.2 / 5
Menu
Strona główna » Porady ekspertów » Usuwanie zębów mądrości – co należy wiedzieć o kłopotliwych ósemkach?

Usuwanie zębów mądrości – co należy wiedzieć o kłopotliwych ósemkach?


avatar
bezbolesne leczenie chirurgia stomatologiczna Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Jama ustna może doświadczyć niezliczonych problemów, zaś jednym z tych najboleśniejszych i najbardziej uciążliwych są bez wątpienia wyrzynające się ósemki. Zęby mądrości mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, chociaż przeważnie wyrastają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. W większości przypadków kwalifikują się one jedynie do usunięcia, co nieraz przysparza Pacjentom sporo stresu. W Kuźmińscy Stomatologia ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się doświadczony chirurg, który przeprowadza zabieg skutecznie oraz z maksymalnym poszanowaniem tkanek jamy ustnej.

 

Czym są zęby mądrości?

Ósemki to zęby trzonowe usadowione na samym końcu łuku zębowego. Stanowią one jeden z narządów szczątkowych, powoli zanikających w wyniku ewolucji. Wspomniane ósemki były charakterystyczne dla naszych przodków, gdyż służyły im w celu przeżuwania różnego rodzaju korzonków, nasion czy roślin. W dzisiejszych czasach zęby mądrości pojawiają się dosyć powszechnie, jednakże brak ich efektywnego zastosowania, podatność na działanie próchnicy oraz komplikacje towarzyszące wyrzynaniu się sprawiają, że jedynym wyjściem w obliczu pojawienia się ósemek jest usunięcie.

 

Zęby mądrości i ich wpływ na stan jamy ustnej

Rzadko zdarza się, aby wyrzynaniu zębów mądrości nie towarzyszyły żadne komplikacje. Wyrastająca ósemka bardzo często ustawia się pod niewłaściwym kątem lub jest całkowicie odwrócona, co powoduje stan zapalny oraz ból uniemożliwiający Pacjentowi codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przeprowadzić zabieg ekstrakcji, szybko rozwiązujący problem.

Należy zaznaczyć, że ósemki zmniejszają ilość miejsca w łuku zębowym. Wówczas pozostałe uzębienie zaczyna się do siebie zbliżać lub przesuwać, powodując stłoczenia oraz inne wady zgryzu, które będą wymagały przeprowadzenia bardziej skomplikowanego leczenia ortodontycznego. Nawet jeśli zęby mądrości wyrosną pod odpowiednim kątem, pozostaje problem próchnicy. Ponieważ są usadowione w tylnej części jamy ustnej, szczoteczka ma większe trudności z ich oczyszczeniem. Wówczas kamień nazębny nawarstwia się w dużo większych ilościach, co powoduje rozwój bakterii próchniczych i rozwój choroby.

 

Czy usuwanie ósemek jest bolesne?

Ekstrakcja ósemek jest całkowicie bezbolesna, gdyż w jej trakcie stosowane są nowoczesne znieczulenia, zapewniające wyjątkowy komfort podczas procedury. Dodatkowy wpływ na brak bólu mają umiejętności chirurga przeprowadzającego zabieg – jego poszanowanie dla otaczających zęby mądrości tkanek zauważalnie eliminuje nieprzyjemne odczucia oraz wspomaga proces gojenia. Zaznaczmy jednak, że w części przypadków konieczne będzie założenie szwów, szczególnie przy zębach niewyrżniętych całkowicie.

 

Nie każdy ma zęby mądrości

Nie każdy człowiek ma zęby mądrości. W wielu przypadkach po wykonaniu panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego widać co prawda zawiązki ósemek, lecz ich rozwój na pewnym etapie po prostu się zatrzymuje. Wynika to z coraz większej ilości spożycia przetworzonej żywności oraz redukcji szczęk – wiele produktów nie wymaga intensywnego przeżuwania, toteż wspomniane ósemki zanikają. Bardzo prawdopodobne, że nasi potomkowie w ogóle nie będą nimi dysponować, co długofalowo przyniesie ich uśmiechom same korzyści.

 

Umów się na wizytę!

Wyrzynające się ósemki mogą sprawić wiele kłopotu, lecz dzięki doświadczonym ekspertom oraz nowoczesnej technologii w Kuźmińscy Stomatologia skutecznie rozwiązujemy ten problem! Przeprowadzane przez naszego chirurga ekstrakcje są całkowicie bezbolesne, a jego pogodne usposobienie i empatyczne podejście sprawią, że poczujesz prawdziwy komfort psychiczny. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer (42) 643 75 73 lub wypełniając formularz. Nasze rejestratorki pomogą Ci wybrać zadowalający termin konsultacji.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Leczenie zębów bez bólu
bez bólu

O tym, że bezbolesne leczenie zębów jest możliwe udowadniają gabinety dentystyczne uczestniczące w programie Klinika bez bólu. Dzięki nietuzinkowym umiejętnościom lekarzy i najnowszemu wyposażeniu gabinetów, niektóre placówki mogą gwarantować swoim Pacjentom komfortową terapię pozbawioną dolegliwości bólowych. Jest wśród nich także Kuźmińscy Stomatologia.   Bolesny stereotyp W obiegowej opinii wizyta w gabinecie stomatologicznym nie wywołuje przyjemnych […]


Czytaj
Domowa pielęgnacja receptą na zdrowy uśmiech
Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka stomatologia zachowawcza

Piękny śnieżnobiały uśmiech jest istotnym elementem rzutującym na całościowy wizerunek. Osoby mogące się nim poszczycić są bardziej pewne siebie, łatwiej nawiązują kontakty i wzrasta ich wiarygodność w oczach innych. Czy jednak to tylko kwestia zasobności portfela? A może każdy, kto w świadomy sposób dba o codzienną pielęgnację jamy ustnej, stosuje odpowiednią dietę, może cieszyć się […]


Czytaj
Powtórne leczenie kanałowe w Kuźmińscy Stomatologia!
Kuźmińscy Stomatologia leczenie kanałowe Łódź stomatologia zachowawcza

Czasami zdarza się, że leczenie kanałowe w innych placówkach stomatologicznych jest po prostu nieskuteczne. Mają na to wpływ różne czynniki: nieodpowiednie narzędzia użyte podczas zabiegu, mało precyzyjna diagnostyka czy zbyt duży stopień trudności danego przypadku. Dlatego klinika Kuźmińscy Stomatologia zaopatrzyła się w odpowiedni sprzęt oraz zasila swoje szeregi doświadczonymi ekspertami, wyróżniającymi się wyjątkową wiedzą. Na […]


Czytaj