Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu

Wkłady koronowe inlay i nakłady onlay – alternatywa dla tradycyjnych wypełnień


Wkłady koronowe inlay i nakłady onlay – alternatywa dla tradycyjnych wypełnień
avatar
inlay kuźmińscy nakłady koronowe onlay wkłady koronowe

Tradycyjne wypełnienie światłoutwardzalne nie zawsze wystarczy, aby odbudować ubytek. Poważniejsze uszkodzenia będą wymagały większej odbudowy, która pozwali zachować anatomiczną strukturę zęba. Przykładem takiego rodzaju rekonstrukcji są wkłady koronowe inlay i nakłady onlay. Wykonuje się je na podstawie wycisku uzębienia, dlatego też są precyzyjnie dopasowane do warunków zgryzowych Pacjenta.

 

Czym są odbudowy typu inlay/onlay?

Wypełnienie typu inlay/onlay jest wykorzystywane w przypadku dużych ubytków wynikających z nieszczęśliwych wypadków lub powstających po leczeniu kanałowym. Wykonuje się je w laboratorium protetycznym na podstawie wycisków uzębienia, dzięki czemu rekonstrukcja łudząco naśladuje naturalne tkanki zębów oraz jest dopasowana do zgryzu. Stworzeniem inlay/onlay zajmuje się technik dentystyczny.

 

Wkłady koronowe inlay i nakłady onlay – alternatywa dla tradycyjnych wypełnień

 

Z jakich materiałów wykonuje się wkłady lub nakłady koronowe?

Tańsze inlay/onlay wykonuje się z materiałów kompozytowych, które są wykorzystywane również przy licówkach. Bardzo dobrze naśladują one tkanki zębów swoim kolorem oraz zdolnością do odbijania światła, toteż uzupełnienie nie będzie się wyróżniało podczas uśmiechu. Kompozyty są jednak mniej wytrzymałe w porównaniu do porcelany dentystycznej i wymagają częstszej wymiany.

Porcelanowe wkładu inlay oraz nakłady onlay spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Pacjentów. Użyta do ich wykonania ceramika cechuje się bardzo dobrą wytrzymałością oraz estetyką, toteż odbudowa jest precyzyjnie dopasowana do pozostałej części zęba i będzie służyła właścicielowi przez długie lata.

 

Kiedy warto użyć wkładów lub nakładów koronowych?

Rekonstrukcji typu inlay/onlay warto używać przy poważniejszych uszkodzeniach zęba. Szczególnie dobrze spisują się one podczas odbudowy ubytków powstałych w wyniku bardziej skomplikowanego leczenia kanałowego, zastępując wkłady koronowo-korzeniowe. Uzupełnienia stanowią także świetne rozwiązanie przy poważnych złamaniach zęba (nawet na równi z linią dziąseł, bowiem dzięki osadzeniu na cemencie dentystycznym są szczelne oraz stabilne.

 

Jakie korzyści wynikają z zastosowania inlay i onlay?

  • Skuteczna odbudowa zęba bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanego leczenia;
  • krótki czas realizacji – leczenie zazwyczaj ogranicza się do 2-3 wizyt i zajmuje znacznie mniej czasu, niż osadzenie np. korony protetycznej;
  • bardzo dobra estetyka uśmiechu;
  • wytrzymałe uzupełnienie braku, które będzie się utrzymywało przez długi czas;
  • brak bólu podczas zabiegów.

 

Umów się na wizytę!

Wkłady inlay lub nakłady onlay są w wielu przypadkach dobrą alternatywą dla leczenia protetycznego. Ich założenie przeważnie nie wymaga wielu wizyt, a efekty estetyczne i funkcjonalne spełnią wszystkie oczekiwania. Jeśli chciałbyś umówić się na konsultację, możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Jak czyścić implanty zębowe?
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź profilaktyka

Implanty to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i jednego czy kilku zębów. Aby dobrze spełniały one jednak swoje zadanie, należy je prawidłowo czyścić, przy pomocy odpowiednich produktów. Jakie zatem szczoteczki, pasty, płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne okażą się najlepszym wyborem? Odpowiadamy.     Jak czyścić implanty zębowe? […]


Czytaj
Porównanie implantów i mostów jako opcji leczenia protetycznego
implanty Kuźmińscy Stomatologia Łódź protetyka

Implanty czy mosty? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pewne jest to, że oba rozwiązania dobrze sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu i oba zapewniają znakomity efekt estetyczny. Dobrze jest poznać zalety i wady każdego omawianego przez nas uzupełnienia protetycznego. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!     Implanty i mosty – czym są? […]


Czytaj
Stłoczenie zębów – czym jest? Objawy, przyczyny
aparaty ortodontyczne Kuźmińscy Stomatologia Łódź ortodoncja

Zauważyłeś, że Twoje zęby są krzywe i nie rosną w odpowiednim miejscu? Jeśli tak, istnieje spora szansa na to, że Twoim problemem jest stłoczenie zębów. Z pewnością nie ma możliwości wyleczenia go sposobami domowymi, dlatego konieczne są w takim przypadku konsultacje stomatologiczne. Dowiedz się więcej.     Czym jest stłoczenie zębów? Stłoczenie zębów to dość […]


Czytaj