Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu
[wpseo_breadcrumb]

Wkłady koronowe inlay i nakłady onlay – alternatywa dla tradycyjnych wypełnień


Wkłady koronowe inlay i nakłady onlay – alternatywa dla tradycyjnych wypełnień
avatar
inlay kuźmińscy nakłady koronowe onlay wkłady koronowe

Tradycyjne wypełnienie światłoutwardzalne nie zawsze wystarczy, aby odbudować ubytek. Poważniejsze uszkodzenia będą wymagały większej odbudowy, która pozwali zachować anatomiczną strukturę zęba. Przykładem takiego rodzaju rekonstrukcji są wkłady koronowe inlay i nakłady onlay. Wykonuje się je na podstawie wycisku uzębienia, dlatego też są precyzyjnie dopasowane do warunków zgryzowych Pacjenta.

 

Czym są odbudowy typu inlay/onlay?

Wypełnienie typu inlay/onlay jest wykorzystywane w przypadku dużych ubytków wynikających z nieszczęśliwych wypadków lub powstających po leczeniu kanałowym. Wykonuje się je w laboratorium protetycznym na podstawie wycisków uzębienia, dzięki czemu rekonstrukcja łudząco naśladuje naturalne tkanki zębów oraz jest dopasowana do zgryzu. Stworzeniem inlay/onlay zajmuje się technik dentystyczny.

 

Wkłady koronowe inlay i nakłady onlay – alternatywa dla tradycyjnych wypełnień

 

Z jakich materiałów wykonuje się wkłady lub nakłady koronowe?

Tańsze inlay/onlay wykonuje się z materiałów kompozytowych, które są wykorzystywane również przy licówkach. Bardzo dobrze naśladują one tkanki zębów swoim kolorem oraz zdolnością do odbijania światła, toteż uzupełnienie nie będzie się wyróżniało podczas uśmiechu. Kompozyty są jednak mniej wytrzymałe w porównaniu do porcelany dentystycznej i wymagają częstszej wymiany.

Porcelanowe wkładu inlay oraz nakłady onlay spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Pacjentów. Użyta do ich wykonania ceramika cechuje się bardzo dobrą wytrzymałością oraz estetyką, toteż odbudowa jest precyzyjnie dopasowana do pozostałej części zęba i będzie służyła właścicielowi przez długie lata.

 

Kiedy warto użyć wkładów lub nakładów koronowych?

Rekonstrukcji typu inlay/onlay warto używać przy poważniejszych uszkodzeniach zęba. Szczególnie dobrze spisują się one podczas odbudowy ubytków powstałych w wyniku bardziej skomplikowanego leczenia kanałowego, zastępując wkłady koronowo-korzeniowe. Uzupełnienia stanowią także świetne rozwiązanie przy poważnych złamaniach zęba (nawet na równi z linią dziąseł, bowiem dzięki osadzeniu na cemencie dentystycznym są szczelne oraz stabilne.

 

Jakie korzyści wynikają z zastosowania inlay i onlay?

  • Skuteczna odbudowa zęba bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanego leczenia;
  • krótki czas realizacji – leczenie zazwyczaj ogranicza się do 2-3 wizyt i zajmuje znacznie mniej czasu, niż osadzenie np. korony protetycznej;
  • bardzo dobra estetyka uśmiechu;
  • wytrzymałe uzupełnienie braku, które będzie się utrzymywało przez długi czas;
  • brak bólu podczas zabiegów.

 

Umów się na wizytę!

Wkłady inlay lub nakłady onlay są w wielu przypadkach dobrą alternatywą dla leczenia protetycznego. Ich założenie przeważnie nie wymaga wielu wizyt, a efekty estetyczne i funkcjonalne spełnią wszystkie oczekiwania. Jeśli chciałbyś umówić się na konsultację, możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Czy warto zdecydować się na implant zęba?
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implant zęba – czy warto wybrać takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule zajmiemy się korzyściami, jakie daje zamocowanie uzupełnień protetycznych na implantach.   Stabilność Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tradycyjne ruchome protezy nie zawsze zachowują się tak, jakby sobie tego życzyli ich użytkownicy. Wymagają czasu, by się do nich przyzwyczaić i nauczyć z nimi funkcjonować, […]


Czytaj
Wizyta konsultacyjna u dentysty – jej cel i przebieg
konsultacja Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia

Czasami Pacjenci są zaskoczeni, że podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatolog nie przeprowadza żadnych zabiegów. Dzieje się tak, gdyż przed wyborem odpowiedniej metody leczenia trzeba wpierw dokonać wywiadu medycznego oraz zająć się badaniami diagnostycznymi, które ujawnią szczegóły danego problemu.   Po co przeprowadza się konsultację stomatologiczną? Konsultacja stomatologiczna ma na celu zapewnić dentyście wszystkie konieczne […]


Czytaj
Szkolenia endodontyczne
Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia szkolenia

Lekarze kliniki Kuźmińscy Stomatologia są ekspertami w swoich dziedzinach. Wieloletnia praktyka pozwoliła im na zdobycie nieprzeciętnej wiedzy, którą dzielą się z innymi dentystami. Pod tym względem wyróżnia się dr n. med. Maciej Kuźmiński, który dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu stworzył EndoMasters Academy, pomagającą stażystom i lekarzom dentystom rozszerzyć swoje kompetencje.     Szkolenia dla stomatologów W […]


Czytaj