Szybki kontakt: +48 601666836
średnia ocena
4.5 / 5
Menu
[wpseo_breadcrumb]

Ząb zatrzymany


stomatologia estetyczna łódź opinie
avatar
chirurgia stomatologiczna Kuźmińscy Stomatologia Łódź ząb zatrzymany

Co to jest ząb zatrzymany? Jak można rozpoznać, że doszło do zatrzymania zęba? W jaki sposób przebiega leczenie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
 
 

Co to jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to taki ząb, który nie osiągnął płaszczyzny zgryzu, chociaż okres jego fizjologicznego wyrzynania się już zakończył. Jest on zatem prawidłowo wykształcony pod względem anatomicznym, jednak nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Taki defekt najczęściej dotyczy zębów trzonowych oraz górnych kłów, ale może przydarzyć się też innym zębom.
 
Ząb może być zatrzymany częściowo lub całkowicie. Przy zatrzymaniu częściowym korona zęba w części wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Ząb zatrzymany całkowicie to natomiast taki, który jest w pełni otoczony przez kość. Żaden jego kawałek nie wystaje ponad dziąsło, toteż dopiero na podstawie zdjęcia RTG można stwierdzić jego obecność.
 
 

Jakie są przyczyny zatrzymania zęba?

Najczęstszym powodem zatrzymania zęba jest brak miejsca w łuku zębowym, uniemożliwiający prawidłowe wyrżnięcie. Ograniczenie potrzebnego miejsca z reguły jest skutkiem zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. Jeśli “mleczak” zbyt długo zajmuje miejsce w zębodole, zamiast zrobić miejsce dla swojego stałego odpowiednika, pozostałe zęby są zbyt ciasno ułożone. Efektem takiego stłoczenia zębów jest brak przestrzeni dla nowego zęba. Właśnie z tego między innymi względu tak ważne jest udawanie się z dziećmi regularnie na kontrolne wizyty stomatologiczne, które pozwalają w porę wykryć takie nieprawidłowości.
 
Jednak do zatrzymania zębów może dochodzić też z innych powodów. Wymienić tu należy przede wszystkim niedobory witamin A i D, zmiany hormonalne, urazy szczęki oraz nieodpowiednie metody leczenia stomatologicznego w przeszłości. Tendencja do zatrzymanego zęba może też być dziedziczna.
 
 

Jak rozpoznać zatrzymany ząb?

Wykrycie u siebie zęba zatrzymanego w większości przypadków jest proste. Gołym okiem widać, kiedy brakuje zęba w którymś miejscu łuku zębowego. Można też samemu wyczuć językiem lukę. Problemy występują dopiero w przypadku ósemek. Ponieważ są to zęby wyrzynające się najpóźniej (a u części osób w ogóle), ich brak na końcu łuków zębowych nie budzi niepokoju. Że doszło do zatrzymania zęba, to można ustalić dopiero na podstawie badania RTG.
 
Warto jednak wiedzieć, że ząb zatrzymany wiąże się z pewnymi objawami. Ich występowanie może pomóc Pacjentowi w decyzji o badaniu u dentysty. Objawy zęba zatrzymanego to przewlekły ból, nieprawidłowy zgryz, trudności z otwieraniem ust, szczękościsk.
 
 

Jak leczyć ząb zatrzymany?

Pierwszym krokiem jest naturalnie dokładna diagnostyka. Na podstawie przeglądu stomatologicznego i zdjęcia RTG można ocenić, że doszło do zatrzymania zęba. Jeżeli stwierdzi się tę przypadłość, trzeba podjąć odpowiednie działanie. Jakie są medyczne procedury?
 
Niestety najczęściej jedynym wyjściem jest chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego. Ale nie zawsze jest to jedyna możliwość. W niektórych przypadkach – z reguły, gdy problem dotyczy zębów przednich – przeprowadza się ściąganie zęba zatrzymanego. Na czym to polega? Otóż zatrzymany ząb zostaje chirurgicznie odsłonięty, a następnie wdrożone zostaje leczenie aparatem ortodontycznym. Umożliwia to przywrócenie zatrzymanego zęba do prawidłowego ułożenia. Takie leczenie ortodontyczne jest wprawdzie czasochłonne (może trwać nawet dwa lata), ale przynosi dobre rezultaty.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Masz problem z zębem zatrzymanym? A może nie wiesz, czy nie doszło u Ciebie do zatrzymania zęba i chciałbyś się upewnić? W takim razie nie zwlekaj z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Przyjdź do kliniki Kuźmińscy – na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601666836 lub wypełniając formularz.
Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu


Czy warto zdecydować się na implant zęba?
implantologia implanty zębów Kuźmińscy Stomatologia Łódź

Implant zęba – czy warto wybrać takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule zajmiemy się korzyściami, jakie daje zamocowanie uzupełnień protetycznych na implantach.   Stabilność Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tradycyjne ruchome protezy nie zawsze zachowują się tak, jakby sobie tego życzyli ich użytkownicy. Wymagają czasu, by się do nich przyzwyczaić i nauczyć z nimi funkcjonować, […]


Czytaj
Wizyta konsultacyjna u dentysty – jej cel i przebieg
konsultacja Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia

Czasami Pacjenci są zaskoczeni, że podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatolog nie przeprowadza żadnych zabiegów. Dzieje się tak, gdyż przed wyborem odpowiedniej metody leczenia trzeba wpierw dokonać wywiadu medycznego oraz zająć się badaniami diagnostycznymi, które ujawnią szczegóły danego problemu.   Po co przeprowadza się konsultację stomatologiczną? Konsultacja stomatologiczna ma na celu zapewnić dentyście wszystkie konieczne […]


Czytaj
Szkolenia endodontyczne
Kuźmińscy Stomatologia Łódź nowoczesna stomatologia szkolenia

Lekarze kliniki Kuźmińscy Stomatologia są ekspertami w swoich dziedzinach. Wieloletnia praktyka pozwoliła im na zdobycie nieprzeciętnej wiedzy, którą dzielą się z innymi dentystami. Pod tym względem wyróżnia się dr n. med. Maciej Kuźmiński, który dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu stworzył EndoMasters Academy, pomagającą stażystom i lekarzom dentystom rozszerzyć swoje kompetencje.     Szkolenia dla stomatologów W […]


Czytaj