Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym

Na aparat nigdy nie jest za późno

Każdego roku wzrasta ilość Pacjentów powyżej 30 – 40 roku życia, decydujących się na wizytę u ortodonty.

Nic w tym dziwnego, ponieważ stosowanie aparatu pozwala na diametralną zmianę swojego wyglądu. Nie każdy rodzi się z idealnym uśmiechem, ale każdy może to zmienić. Aparat stały w stosunkowo krótkim czasie może dać poczucie większej atrakcyjności i znacznie poprawić jakość życia.

Każdy kto kiedykolwiek miał styczność z tematem leczenia ortodontycznego, słyszał groźne opinie, że jest to leczenie bolesne, długotrwałe i uciążliwe. Nic bardziej mylnego ! Oczywiście, wymaga ono trochę cierpliwości, efektów nie zobaczymy następnego dnia po założeniu. Jednak te, które zobaczymy po nieco dłuższym czasie, na pewno będą zachwycać.

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym

Najważniejsze wskazania dotyczące czyszczenia zębów z aparatem stałym

  • Przede wszystkim ważna jest częstotliwość mycia zębów. Dwa razy dziennie to zdecydowanie za mało. Należy szczotkować je co najmniej 3 razy dziennie dokładnie a po każdym posiłku płukać jamę ustną wodą lub umyć pobieżnie szczotką.
  • Najlepiej jest stosować technikę szczotkowania polecaną przez naszych specjalistów. Należy ustawiając miękką szczoteczkę w kierunku dziąseł pod kątem 45 stopni, lekko ją naciskając, wykonywać krótkie ruchy do przodu i do tyłu, czyszcząc każdy ząb około 10 sekund.
  • Miejsca przy zamkach należy wyczyścić szczoteczkami międzyzębowymi.
  • Należy pamiętać o czyszczeniu dziąseł i języka.
  • Przestrzenie międzyzębowe należy oczyszczać codziennie wieczorem nitką i szczoteczkami międzyzębowymi.
  • Wskazanym jest także używanie szczoteczek elektrycznych, które działają szybciej i skuteczniej od manualnych. Większość posiada także specjalne końcówki dla Pacjentów ortodontycznych.

Warto mieć na uwadze, że niezależnie od wizyt kontrolnych u ortodonty wskazane są kontrolne badania stomatologiczne oraz profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie co trzy miesiące lub częściej.