Dbanie o zęby u dzieci

Jak dbać o zdrowe zęby u naszych pociech?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dba o swoją pociechę, starając się zapewnić jej wszystko co najlepsze. Przekazuje jej swoją wiedzę i doświadczenie. Ich zdrowie i szczęście jest naszym-rodziców priorytetem.

Bardzo ważna jest nauka dbania o zęby już od najmłodszych lat. Nauczenie dziecka odpowiedniej pielęgnacji zaprocentuje w przyszłości pięknym uśmiechem naszej pociechy.

Jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki warto przemywać dziąsła i język z resztek pokarmu używając jałowego gazika zamoczonego w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku, albo specjalnymi, gumowymi nakładkami na palec.
Takie oczyszczanie uchroni malucha nie tylko przed próchnicą, ale także przed dokuczliwymi pleśniawkami czyli grzybicą jamy ustnej.

Starajmy się od małego oswajać dziecko z myciem zębów szczoteczką.

stomatologia dziecięca łódź

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyrobieniu nawyku mycia zębów u dzieci:

  • Często mycie poprzez zabawę zdaje egzamin. Dzieci chętniej sięgną po pastę i szczoteczkę, jeśli będą kojarzyć tę czynność z przyjemnością, a nie koniecznością.
  • Obecnie na rynku mamy szeroki wybór kolorowych szczoteczek, przyborów do mycia zębów z wizerunkami postaci z bajek, past o owocowych smakach. Możesz skorzystać z nich, by uatrakcyjnić codzienną czynność.
  • Świetnie sprawdzają się minutniki czy małe klepsydry. Motywują one dzieci do dłuższego mycia zębów.
  • Wspólne szczotkowanie zębów razem z rodzicami będzie stanowiło dodatkową zachętę do sięgnięcia po szczoteczkę.
  • Czyszczenie zębów najlepiej przeprowadzać w spokojnej atmosferze i regularnie, aby dziecko przyjęło je jako codzienną, naturalną czynność.

Jak możemy pomóc swojemu dziecku?

Na początku mycie zębów zależy od rodziców, jednak już rocznemu dziecku możemy pozwolić na samodzielne próby szczotkowania. Zęby dziecka powinniśmy myć minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, przez około 2-3 minuty. Po wieczornym myciu zębów nie należy już nic jeść ani pić (poza wodą niegazowaną). Dzieci do około siódmego roku życia powinny myć zęby pod kontrolą dorosłego. Jeżeli zęby nie są myte wystarczająco dokładnie, opiekun musi je umyć dodatkowo po próbach mycia przez dziecko. Mycie przez rodzica może trwać do szóstego, siódmego roku. W pierwszych latach życia dziecka konieczna jest konsekwencja, pokazująca, że pomimo senności trzeba poświęcić czas na szczotkowanie.

Chcemy Państwu zdradzić „wielką tajemnicę”. Dlaczego dzieci dentystów nie mają próchnicy? Po prostu, mają myte zęby i utrzymują odpowiednią dietę. Dziecko nie powinno jeść słodyczy pomiędzy posiłkami. Nie powinno wtedy też jeść paluszków, chrupek i innych przekąsek. Proszę opóźnić pierwszą czekoladę daną przez babcię. W kwestii żywienia musi współpracować cała rodzina.

Próchnica u dzieci
stomatolog dziecięcy łódź

Zęby mleczne też są ważne

Dbanie o zęby należy rozpocząć już od zębów mlecznych, ponieważ to one rezerwują miejsce dla zębów stałych. Ich usunięcie spowoduje kłopoty ortodontyczne. Próchnica w zębach mlecznych może też zarazić zęby stałe. Postaraj się przestrzegać również poniższych zasad, aby zachować zdrowie swojego malucha:

  • jeśli już podajesz dziecku smoczek, wybierz smoczek ortodontyczny
  • do picia podawaj niesłodzone płyny, najlepiej wodę mineralną, szczególnie pomiędzy posiłkami
  • po pojawieniu się zębów staraj się, aby dziecko nie zasypiało z butelką
  • ogranicz dziecku ssanie kciuka, które prowadzi do deformacji zgryzu
  • podając pokarmy uzupełniające staraj się korzystać z kubeczka lub łyżeczki
  • karmienie butelką ze smoczkiem najlepiej zakończyć już około pierwszego roku życia
  • używaj pasty dopasowanej do wieku dziecka – ma odpowiednie dawki fluoru
  • jeśli dziecko nie umie jeszcze wypluć pasty, po umyciu zębów usuń jej resztki palcem zawiniętym w zmoczony gazik
  • nie oblizuj smoczka, łyżeczki dziecka – w ten sposób przenosisz bakterie ze swoich ust do jego
    buzi

Wiemy jak ważne jest, by dziecko dobrze wspominało wizytę u nas

Ogólnie znanym faktem jest, że wizyty u dentysty kojarzą się ze stresem, dlatego oswajanie z gabinetem należy zacząć jak najwcześniej.

Pierwszą wizytę u dentysty należy odbyć najlepiej po wyrżnięciu się pierwszego ząbka.

Wizyty adaptacyjne o charakterze profilaktycznym często mają za zadanie oswajać malucha z gabinetem i dentystą. Podczas takiej wizyty nasi lekarze nie tylko sprawdzą stan jamy ustnej, ale udzielą niezbędnych rad i wskazówek, dotyczących dbania o higienę. Pamiętajmy, że o zęby mleczne należy dbać tak samo jak o zęby stałe.

Zaniedbanie mlecznych ząbków może skutkować szybkim rozwojem próchnicy, a zasiedlone bakterie w buzi dziecka będą zagrażać rozwojem próchnicy w zębach stałych oraz nieprawidłowościami w uzębieniu w wieku dorosłym.

Zaufaj naszym lekarzom w trosce o swoje dziecko!