Higiena jamy ustnej a ciąża

Jak dbać o zęby w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Chcąc zapewnić jak najlepszą opiekę swojemu nienarodzonemu dziecku, dbasz o siebie bardziej niż zwykle. Witaminy, odpoczynek, zdrowe odżywianie, ale czy równie dobrze dbasz o swoją jamę ustną?

Występujące u ciężarnych wymioty mają ogromny wpływ na zęby. Narażone na kontakt z kwasami żołądkowymi stają się bardziej podatne na działanie bakterii. Również zachcianki, spożywanie większej ilości cukru, nocne podjadanie może przyczyniać się do szybszego rozwoju próchnicy. Zwiększona ilość hormonów wpływa też na dziąsła – stają się wrażliwe i może nastąpić ich przerost.

W ciąży, tak naprawdę, bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej. Bakterie wywołujące stany zapalne zagrażają nie tylko Twojemu organizmowi, ale przede wszystkim mogą przedostać się do dziecka.

Higiena jamy ustnej a ciąża

Według wielu badań choroby przyzębia i próchnica mogą przyczyniać się do zmniejszonej wagi urodzeniowej dziecka, a nawet do przedwczesnego porodu

odbudowa zębów łódź

Jak temu zapobiec?

Warto odwiedzić stomatologa jeszcze przed zajściem w ciążę, jednak niewiele kobiet planując ciążę odwiedza dentystę. Jeśli nie udało Ci się odwiedzić stomatologa przed ciążą, należy zrobić to jak najszybciej! Badania dowodzą, że mniej niż 50% wszystkich ciężarnych odwiedza dentystę regularnie. To zdecydowanie za mało!

Pamiętaj! Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do jakichkolwiek zabiegów. Jedynie te bardziej inwazyjne zaleca się odłożyć do ukończenia trzeciego miesiąca ciąży (chyba, że jest to nagły stan, na przykład stany ropne).

Należy jasno powiedzieć, że zły stan zębów po ciąży nie jest winą samej ciąży. Dzieje się tak przez brak odpowiedniej opieki, zmianę nawyków żywieniowych (inny skład i częstotliwość) i zaniedbanie higieniczne (na przykład z powodu odruchu wymiotnego).

Leczenie zębów w czasie ciąży jest bezpieczne, zarówno dla matki jak i dla dziecka

Nawet jeśli konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego lub antybiotyku nasi dentyści mają możliwość wyboru preparatu, który jest bezpieczny dla mamy oraz jej dziecka.

W trakcie ciąży powinniśmy odwiedzić stomatologa co najmniej 3 razy. Nawet gdy zmiany nie są widoczne, należy kontrolować stan swojego uzębienia, ale przede wszystkim należy szczególnie dbać o higienę. Dokładne, sumienne szczotkowanie zębów to podstawa! Jednak to nie takie oczywiste. Bardzo często kobietom w ciąży rozpulchnione dziąsła krwawią, przez co szczotkują zęby krócej oraz delikatniej. Sądzą, że delikatniejsze szczotkowanie zębów zapobiegnie ich krwawieniu. Nic bardziej błędnego! Rozpulchnione dziąsła w ciąży według danych szacunkowych dotykają ponad 60% ciężarnych. Jest to prostu wynik rozszerzonych naczyń krwionośnych, zwiększonej ilości hormonów i najczęściej zanikają tuż po jej rozwiązaniu. Należy więc szczotkować zęby dokładnie, używając miękką szczotkę 4-5 minut i co najmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku, warto chociaż przepłukać je wodą.

Ponadto, należy korzystać z nici dentystycznej. Nasi specjaliści chętnie udzielą szczegółowego instruktażu higieny jamy ustnej, a także odpowiedzą na każde nurtujące pytanie przyszłej mamy.