Odbudowa kości
Zanik kości wiąże się z przykrymi skutkami, między innymi jest przeszkodą dla wszczepienia implantów. Mamy jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu – jest nim odbudowa kości.
Zanik kości
Zanik kości, czyli atrofia, to zjawisko, które jest konsekwencją braków w uzębieniu. Aby doszło do tego rodzaju niekorzystnych zmian w obrębie tkanki kostnej, wystarczy nawet utrata pojedynczego zęba. Taki brak sprawia, że kość traci obciążenie w postaci zęba i nie są na nią przenoszone siły żucia. Tkanka kostna nie jest już w tym miejscu angażowana do tego procesu. A z bezczynną tkanką dzieje się to samo, co z nieużywanymi mięśniami – zaczyna stopniowo zanikać.
Ten proces wiąże się z przykrymi skutkami, może między innymi dojść do niekorzystnych zmian w wyglądzie twarzy. Utrudnia też życie użytkownikom ruchomych protez, ponieważ zmianie ulega kształt podłoża pod protezą, przez co musi ona być na bieżąco korygowana lub nawet wykonana na nowo.
Co więcej, zanik kości stanowi też problem dla Pacjentów chcących poddać się leczeniu implantologicznemu. Aby implant stał się stabilną podstawą dla odbudowy protetycznej, musi nastąpić jego integracja z kością. Nie jest ona możliwa, gdy nie ma odpowiedniej ilości tkanki kostnej.
Ale to nie znaczy, że trzeba zrezygnować z zabiegu. Rozwiązaniem problemu jest odbudowa kości. Możemy wykonać ją na różne sposoby, dzięki czemu nawet w trudnych przypadkach możemy dokonać odbudowy ubytków kostnych, zarówno pionowej, jak i poziomej.
Augmentacja kości
To odbudowa tkanki kostnej przy użyciu określonych materiałów. Zabieg ten, zwany również sterowaną regeneracją kości, polega na odpreparowaniu płata błony śluzowej i tkanki okostnej oraz wprowadzeniu w odpowiednie miejsce materiału kostnego lub kościozastępczego. Miejsce to przykrywamy następnie membraną, czyli specjalną błoną, która zabezpieczy je przed wrastaniem tkanek miękkich. Na koniec miejsce zabiegowe przykrywa się szczelnie dziąsłem. Teraz trzeba już tylko uzbroić się w cierpliwość i odczekać od czterech do sześciu miesięcy. Po upływie tego czasu można już ocenić efekty zabiegu.
W celu odbudowy tkanki kostnej możemy wykorzystać różne materiały. Najlepsze rezultaty przynosi przeszczep autogenny, czyli taki, w którym wykorzystuje się kość pobraną od Pacjenta, zwykle z obszaru żuchwy.
Można zastosować jednak inne materiały, takie jak kość homogenna pochodząca od innych dawców albo ksenograft, czyli przetworzoną kość pochodzenia zwierzęcego. Można w tym celu użyć także materiałów alloplastycznych, czyli syntetycznych materiałów kościozastępczych.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Ten zabieg przeprowadzamy przy pionowych ubytkach kości w zatoce szczękowej, sprawiających, że przestrzeń między korzeniami zęba a dnem zatoki jest zbyt mała. Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, czyli Sinus Lift, polega na wprowadzeniu materiału kostnego lub kościozastępczego w przestrzeń powietrzną zatoki.
Przy niewielkich ubytkach pionowych sięgających do 3 mm zabieg ten przeprowadzamy metodą zamkniętą, w której chirurg stwarza sobie dostęp do zatoki od strony wyrostka zębodołowego. Metoda otwarta, w której dostęp ten uzyskujemy od strony przedsionka jamy ustnej, pozwala na odbudowę ubytków sięgających nawet do 10 mm.
Dowiedz się więcej!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach odbudowy kości stosowanych w naszej klinice, zapraszamy na wizytę. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 601666836 lub wypełniając formularz.