Umów się | ZnanyLekarz.PL
Kuźmińscy Stomatologia

Ortodoncja

Estetyka uśmiechu może być zaburzona przez wiele czynników. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zdrowie uzębienia to nie tylko brak ubytków i estetyczny wygląd. Niezmiernie ważna jest kwestia poprawnego zgryzu – wady ortodontyczne wpływają nie tylko na stan wizualny naszych zębów, ale także właściwe relacje w jamie ustnej. Mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, od ścierania zębów rozpoczynając, a na ich utracie kończąc. Prędkie podjęcie leczenia i wizyta u ortodonty, który zapobiegnie tego typu scenariuszom ma duże znaczenie. Postaramy się teraz bardziej przybliżyć kwestię związaną z problemami natury ortodontycznej.

ortodoncja Łódź

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ortodoncji

Ortodoncja jest działem stomatologii mającym za zadanie leczyć wszelkie wady zgryzu, zaburzeniom skroniowo-żuchwowym oraz korygować ułożenie zębów do właściwej pozycji. Najpopularniejszą i główną metodą wykorzystywaną w trakcie terapii są: aparaty ortodontyczne. Poprzez wywieranie stosownego nacisku na uzębienie powodują stopniowe przemieszczanie się zębów do poprawnego położenia. W ten sposób przywraca się jamie ustnej naturalną harmonię, siła żucia jest poprawnie rozłożona na konkretne zęby oraz nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Dzięki temu można cieszyć się znaczącą poprawą wyglądu zębów, a także twarzy. Jednak to nie wszystko! Leczenie ortodontyczne za pomocą aparatów zębowych przynosi wiele funkcjonalnych korzyści, higiena jest uproszczona, ponieważ niedostępne zakamarki związane z nierównym uzębieniem przechodzą do historii, a jego czyszczenie jest wyraźnie łatwiejsze. Bóle głowy wywołane przez nadmierne napięcie mięśni stawów skroniowo-żuchwowych ustępują.

Kuźmińscy Stomatologia – ortodonta w Łodzi – uznaje tylko sprawdzone i skuteczne rozwiązania, dzięki którym leczenie ortodontyczne przyniesie oczekiwane efekt oraz będzie komfortowe. Do zwalczania wad zgryzu używamy tradycyjnych stałych aparatów na zęby. Przeznaczone są dla każdego, niezależnie od wieku, a osiągane za ich pośrednictwem rezultaty są w pełni satysfakcjonujące.

Słownik pojęć ortodontycznych

Aparat ortodontyczny – To narzędzie, które stosujemy, by przywrócić Pacjentowi prawidłowy zgryz. Aparat działa na zęby poprzez wywieranie stałego nacisku i w ten sposób stopniowo przemieszcza je na właściwe pozycje.

Aparat retencyjny – To aparat zakładany na zęby już po zakończeniu leczenia aparatem stałym. Jego zadaniem jest utrwalenie efektów leczenia. Aparat taki nosi się stale przez około 3-6 miesięcy, później wymaga już jedynie zakładania raz na jakiś czas.

Aparat ruchomy – Zwany też aparatem wyjmowanym, ten rodzaj aparatu ortodontycznego można swobodnie zakładać i zdejmować z zębów. Stosowany jest przede wszystkim u dzieci między szóstym a drunastym rokiem życia, a zatem w okresie stopniowej wymiany uzębienia mlecznego na stałe.

Aparat stały – Ten rodzaj aparatu jest trwale mocowany na zębach na cały czas trwania leczenia. Stosowany jest przede wszystkim u młodzieży i dorosłych. Pozwala korygować nawet poważne wady zgryzu.

Ligatura – To elastyczny element (gumka), którego zadaniem jest utrzymanie łuku ortodontycznego w każdym zamku.

Łuk ortodontyczny – Cienki metalowy drut przymocowany do zamków. Działa na zęby z odpowiednią siłą, powodującą ich przemieszczanie na właściwe pozycje.

Mikroimplant – Mechaniczny ogranicznik zapobiegający przesuwaniu zębów. Ten przypominający niewielką śrubkę element niweluje niektóre siły oddziaływania aparatu, by utrzymać w określonym miejscu ząb lub grupę zębów.

Pierścień ortodontyczny – Metalowy element mocowany na zębach trzonowych oraz przedtrzonowych. Jego zadaniem jest utrzymywanie łuku ortodontycznego.

Protruzja – To wada zgryzu, która polega na zbytnim wychyleniu zębów przednich w stronę wargową.

Przodozgryz – Wada zgryzu polegająca na nadmiernym wysunięciu górnego łuku zębowego względem dolnego.

Retainer – To cienki drucik umieszczany na powierzchni przednich zębów już po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Pomaga utrzymać efekty leczenia.

Retruzja – Ta wada zgryzu polega na nadmiernym przechyleniu przednich zębów w stronę językową.

Rotacja – To wada zgryzu, w której ząb jest częściowo obrócony.

Rurka policzkowa – Metalowy element mocowany do policzkowej powierzchni zębów trzonowych, utrzymuje łuk ortodontyczny.

Separator – Inaczej gumka separacyjna. Ma formę niewielkiego, sprężystego kółka. Zakłada się ją w przestrzenie międzyzębowe zęba trzonowego jeszcze przed założeniem aparatu stałego. Zadaniem separatora jest odsunięcie od siebie sąsiadujących zębów. W powstałych w ten sposób przestrzeniach mocuje się metalowe elementy aparatu.

Stłoczenie – Wada zgryzu będąca wynikiem zbyt małej ilości miejsca w łuku zębowym. W tym stanie dochodzi do wzajemnego nachodzenia zębów.

Tyłozgryz – To wada zgryzu, w której dolny łuk zębowy jest cofnięty w stosunku do przedniego.

Wizyta kontrolna – Wizyta w gabinecie, w trakcie której lekarz ocenia postępy leczenia, a także dokonuje wymiany łuków i ligatur. Wizyty takie muszą odbywać się regularnie podczas całego leczenia ortodontycznego.

Wyciąg ortodontyczny – Gumka zakładana na stały aparat pomiędzy poszczególnymi zębami górnego i dolnego łuku. Wyciągi zaczepiane są o śruby między górnym a dolnym aparatem. Ich oddziaływanie pozwala prawidłowo ustawić względem siebie łuki zębowe.

Zamek ortodontyczny -Metalowy lub ceramiczny element aparatu, który przyklejany jest do zęba. Jego zadaniem jest utrzymywanie łuku ortodontycznego.

Zgryz – To wzajemne ustawienie łuków zębowych szczęki i żuchwy. Jeżeli nie jest ono prawidłowe, wówczas mamy do czynienia z wadą zgryzu, a rozwiązaniem tego problemu jest leczenie ortodontyczne.

Zgryz krzyżowy – Ta wada zgryzu polega na zachodzeniu zęba (albo grupy zębów) z dolnego łuku na ząb górny.

Zgryz otwarty – To wada zgryzu, w której występuje brak styczności między zębami przeciwstawnymi z obu łuków zębowych.

Zgryz przewieszony – przypadek ten występuje przy zbyt szerokiej szczęce w stosunku do żuchwy. Górne boczne zęby przykrywają dolne boczne zęby. Podstawową metodą leczenia jest wykorzystanie aparatów ortodontycznych;

Lekarze zajmujący się daną dziedziną

MACIEJ KUŹMIŃSKI

MACIEJ KUŹMIŃSKI

Dr n. med.

Właściciel

Dr n. med. Maciej Kuźmiński posiada tytuł specjalisty ze stomatologii zachowawczej z endodoncją i stomatologii ogólnej. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach i zaawansowanych szkoleniach w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Jest autorem wielu prac naukowych, w tym 11 wygłoszonych na kongresach zagranicznych oraz rozdziałów w 3 książkach z zakresu endodoncji.

MACIEJ KUŹMIŃSKI

Dr n. med.

Właściciel

Dr n. med. Maciej Kuźmiński posiada tytuł specjalisty ze stomatologii zachowawczej z endodoncją i stomatologii ogólnej. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach i zaawansowanych szkoleniach w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Jest autorem wielu prac naukowych, w tym 11 wygłoszonych na kongresach zagranicznych oraz rozdziałów w 3 książkach z zakresu endodoncji.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Nie tylko w Łodzi, tradycyjne stałe aparaty zębowe – są podstawowym rozwiązaniem używanym przy wszelkiego rodzaju wadach ortodontycznych. Składają się z następujących części: zamków, łuków, pierścieni (są to elementy kotwiczące) oraz ligatur, czyli gumek, których kolor może zostać dobrany według własnego uznania. Dzięki takiej konstrukcji zęby poddawane są naciskowi, dzięki czemu przemieszczają się do właściwego położenia. Podczas terapii konieczne jest przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych, podczas których lekarz będzie nadzorował cały proces oraz regulował aparat na zęby w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu. Długość leczenia wynosi około 2 lata, jednak warto pamiętać, że czas niezbędny do jego przeprowadzenia może się różnić od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta.

Leczenie ortodontyczne – krok po kroku – ortodonta Łódź

  1. Niezależnie od skali problemu, każde leczenie w Kuźmińscy Stomatologia rozpoczynamy od konsultacji, podczas której dokładnie zapoznamy się z Twoim kłopotem i oczekiwaniami. Ortodonta podda ocenie stan zębów i przeprowadzi precyzyjną diagnostykę, służącą z kolei jako podstawa dla sporządzenia precyzyjnego planu terapii. W tym celu wykonana zostanie tomografia komputerowa i zdjęcia pantomograficzne. Wszystkie badania zrobimy na miejscu w naszej pracowni diagnostycznej, dzięki czemu zaoszczędzisz cenny czas.
  2. Następnym etapem jest zaprezentowanie orientacyjnego kosztorysu oraz planu leczenia zawierającego również alternatywne rozwiązania. Dbamy o transparentność całego procesu i chcemy zapewnić naszym Pacjentom pełną świadomość jego przebiegu, a także kosztów z nim związanych. Wstępnie dokonujemy kompleksowej higienizacji uzębienia lub ewentualne zabiegi chirurgiczne, np. ekstrakcja zębów.
  3. Gdy już zakończymy wyżej wymienione czynności, mocujemy aparat na zęby oraz ustalamy terminy wizyt kontrolnych. Sprawa wygląda inaczej w przypadku niewidocznych nakładek. Wówczas pobieramy wyciski uzębienia, które przekazujemy laboratorium protetycznemu. Tam wykwalifikowani technicy dentystyczni stworzą dokładny model przyszłego uśmiechu i zrobią jego skany. Kiedy już zostaną nam dostarczone, otrzymasz je wraz z dokładnym instruktażem użycia oraz omówimy ich działanie.
  4. Terapia trwa około 2 lata, podczas niej należy skrupulatnie uczęszczać na wizyty kontrolne. Na ich podstawie lekarz stwierdzi postępy w leczeniu i będzie na bieżąco korygował ustawienie aparatu zębowego. Ponadto, wykwalifikowana higienistka przeprowadzi odpowiednie zabiegi oczyszczające jamę ustną, co jest niezwykle ważne przy stałych aparatach ortodontycznych.

Nowoczesne nakładki ortodontyczne

Dzisiaj standardowe aparaty ortodontyczne są zastępowane przez nowoczesne nakładki. Podobnie jak swoje tradycyjne odpowiedniki wywierają one na zęby umiarkowany nacisk, co powoduje ich przesuwanie oraz zmianę kształtu.

Pacjent wymienia nakładki ortodontyczne samodzielnie, otrzymuje cały ich zestaw od dentysty wraz z odpowiednimi wytycznymi dotyczącymi użytkowania. Ponieważ zmianę przeprowadza samodzielnie, zmniejszona zostaje liczba niezbędnych wizyt kontrolnych. Same nakładki są wykonane z przeźroczystych materiałów, dlatego nie zwracają uwagi rozmówców.

Zalety nakładek ortodontycznych:

Dyskrecja – przeźroczyste materiały sprawiają, że rozmówcy w wielu przypadkach nawet nie zwracają uwagi na nakładki;

możliwość zdjęcia nakładek w każdej chwili – dzięki możliwości wyjęcia nakładek z ust w dowolnym momencie Pacjent odczuwa większy komfort, co jest szczególnie odczuwalne podczas posiłków;

krótsze leczenie ortodontyczne – średni czas leczenia nakładkami wynosi około 4-14 miesięcy, podczas gdy przy użyciu standardowych aparatów może ono trwać nawet 2-3 lata;

przewidywalność – leczenie jest dokładnie planowane na podstawie precyzyjnej diagnostyki, dlatego efekty procesu są z góry znane (przy tradycyjnych aparatach niestety nie mamy tego komfortu);

rzadsze wizyty kontrolne – podczas całego okresu leczenia Pacjent odbywa zaledwie na 2-6 wizyt kontrolnych, przy użyciu klasycznego aparatu zaś musi na nie uczęszczać co miesiąc;

– znacznie łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej ze względu na możliwość zdjęcia nakładek;

– większy komfort podczas spożywania posiłków, co wiąże się ze wspomnianą wcześniej możliwością zdjęcia nakładek;

użytkowanie nakładek nie eliminuje Pacjenta z uprawiania żadnych sportów, np. sztuk walki;

nakładki są całkowicie neutralne dla tkanek jamy ustnej, toteż nie wywołują żadnych reakcji alergicznych;

– w porównaniu do stałych aparatów nakładki nie ograniczają Pacjenta w wykonywaniu różnych badań, np. rezonansu magnetycznego;

jedynym ograniczeniem jest właściwie poziom skomplikowania wady zgryzu, dlatego to dentysta określa możliwość leczenia nakładkami ortodontycznymi.

Zalety leczenia ortodontycznego

Większość Pacjentów z pewnością najbardziej ceni sobie wizualne efekty leczenia ortodontycznego. Jego zakończenie sprawi, że krzywe zęby przejdą do historii, a pozostanie tylko piękny uśmiech! To prosta droga do odzyskania pewności siebie i ponownego czerpania radości z każdego dnia!
Jednak poprawa estetyki to nie koniec korzyści, jakie przyniesie nam terapia u ortodonty czy ortodonty dziecięcego. Pozytywnie odbije się ona na ogólnej kondycji naszej jamy ustnej. Utrudnione wcześniej przeżuwanie pokarmów jest dużo łatwiejsze, co znacznie odciąży układ pokarmowy. Wcześniej bowiem kawałki jedzenia mogły być niedokładnie gryzione, co siłą rzeczy niekorzystnie oddziaływało na trawienie. Jest to kolejny powód, dzięki któremu powinniśmy podjąć decyzję o wizycie u ortodonty lub ortodonty dziecięcego. Jedzenie znów staje się w pełni komfortowe i przyjemne!

Nierównomierne rozłożenie sił żucia na poszczególne zęby również jest znamiennym skutkiem wad zgryzu. Taki stan rzeczy jest bezpośrednio odpowiedzialny za ścieranie się zębów, a w poważniejszych przypadkach jego kruszenie. Wiąże się to z kolejnymi schorzeniami mogącymi dotknąć naszą jamę ustną, przez co konieczne jest stosowanie kolejnych środków zapobiegawczych, np. wypełnianiu powstałych ubytków. Mamy tutaj do czynienia z klasycznym efektem domina.
Problemy natury ortodontycznej potrafią wywołać objawy, które początkowo ciężko połączyć z uzębieniem. Mowa tutaj o nadmiernym napięciu mięśni szyi oraz uporczywych bólach głowy przez nie powodowanych. Winowajcą są oczywiście wady zgryzu, a założenie aparatu na zęby może skutecznie wybawić od tych niemiłych dolegliwości.

Ostatnią korzyścią płynącą z zastosowania aparatu zębowego jest znaczne ułatwienie codziennej higieny. Wady zgryzu powodują powstawanie trudno dostępnych przerw i szczelin, do których włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć. Sprzyja to osadzaniu się płytki bakteryjnej, która nieusuwana mineralizuje się oraz przeistacza w kamień nazębny. To z kolei zapewnia doskonałe warunki do rozwoju chorób przyzębia. Ponadto ryzyko wystąpienia ognisk próchnicy w takich zakamarkach znacznie się zwiększa. Przywrócenie uzębieniu optymalnego położenia pozwala na prawidłowe wykonywanie domowej profilaktyki przy pomocy szczoteczki i nici dentystycznej.

Kompleksowa diagnostyka

Precyzyjna diagnostyka jest podstawą każdego leczenia w Kuźmińscy Stomatologia i to od niej rozpoczynamy cały proces. Przeprowadzamy ją podczas konsultacji, a wyniki badań posłużą nam jako baza do stworzenia rzetelnego planu leczenia. Dzięki niemu łatwiej zrozumieć Pacjentowi istotę problemu trapiącego jego uzębienie. Ponadto ma on świadomość wszystkich czynności i zabiegów związanych z terapią. Na wyposażeniu naszej pracowni diagnostycznej znajdują się urządzenia takie jak tomograf komputerowy czy aparatura do wykonywania zdjęć RTG. Na ich podstawie jesteśmy w stanie wyraźnie zobrazować uwarunkowania jamy ustnej Pacjenta i dobrać odpowiednie metody służące zwalczaniu schorzeniom. Mamy świadomość, że czas jest obecnie towarem deficytowym, także wszelkie niezbędne procedury wykonujemy na miejscu.

Zespół Kuźmińscy Stomatologia

Uważamy, że największy wpływ na ostateczne efekty leczenia mają przede wszystkim umiejętności i doświadczenie lekarza. Z tego powodu nasz zespół złożony jest z ekspertów, między innymi ortodonty i ortodonty dziecięcego, którzy wykształcenie zdobywali na prestiżowych uczelniach w kraju i poza nim, a szlify zawodowe pod okiem znakomitych dentystów. Posiadają dużą wiedzę na temat wielu dziedzin stomatologii, jednak każdy z nich skupia się na jednej. Multidyscyplinarny charakter pracy i współdziałanie gwarantują osiągnięcie sukcesu nawet przy najbardziej złożonych przypadkach. Nasi stomatolodzy cechują się niebywałym profesjonalizmem oraz ogromnym zasobem wiadomości, dzięki czemu uczą przyszłe pokolenia dentystów podczas różnych wykładów i szkoleń.

Umów się na wizytę!

Wady zgryzu nie pozwalają Ci na normalne funkcjonowanie i spędzają sen z powiek? Umów się na wizytę u ortodonty w Kuźmińscy Stomatologia! Dysponujemy pełną gamą rozwiązań, które dobierzemy zgodnie z Twoimi uwarunkowaniami zdrowotnymi i oczekiwaniami. Nowoczesny sprzęt i drużyna profesjonalistów reprezentujących różne działy stomatologii na pewno pomogą Ci w osiągnięciu wymarzonego uśmiechu! Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer 601666836 lub wypełnij formularz.

Ortodoncja

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!