Umów się | ZnanyLekarz.PL
Kuźmińscy Stomatologia

Stomatologia dziecięca

Kondycja uzębienia każdego dorosłego człowieka jest uzależniona od uwagi, jaka była mu poświęcona w najmłodszych latach oraz wypracowanych wówczas nawyków. Odpowiednie przyzwyczajenia nabyte jeszcze w dzieciństwie mogą rzutować na stan uśmiechu przez resztę życia. W Kuźmińscy Stomatologia przykładamy olbrzymią wagę do zagadnień związanych z leczeniem zębów małych Pacjentów oraz ich skrupulatnej edukacji. Wierzymy, że zbudowanie relacji zaufania pomiędzy dzieckiem a stomatologiem dziecięcym ułatwi terapię i zachęci malca do częstych odwiedzin gabinetu dentystycznego.

dentysta dziecięcy Łódź

Wszystko, co należy wiedzieć o stomatologii dziecięcej

Wpierw należy zaznaczyć, że anatomiczna konstrukcja jamy ustnej człowieka w wieku młodzieńczym różni się od posiadanej przez dorosłych. Wynika to z jej ciągłego rozwoju, całkowicie kształtuje się bowiem przy osiągnięciu dojrzałości. Wraz z koniecznością odmiennego podejścia są to głównie powody, które motywowały powstanie odrębnego działu stomatologii, określanego jako stomatologia dziecięca (pedodoncja). W jej zakres wchodzą głównie okres ząbkowania i targające nim zaburzenia, leczenie zębów mlecznych czy niedojrzałych zębów stałych oraz profilaktyka próchnicy. Kuźmińscy Stomatologia wysoko ceni sobie wartość edukacji, dzięki której najmłodsi Pacjenci wyrabiają właściwe przyzwyczajenia związane z higieną jamy ustnej, co znacznie wspomaga ich uśmiech w późniejszym życiu. Warto podkreślić, że istotnym aspektem stomatologii dziecięcej jest atraumatyczne przeprowadzenie leczenia. Innowacyjna technologia jest znacznym ułatwieniem na tym polu, więc zaopatrzyliśmy się w zaawansowane urządzenia (np. tomograf komputerowy) pozwalające na sprawne i komfortowe leczenie, aby uniknąć stresu, jaki mali Pacjenci mogliby przeżyć podczas pobytu w gabinecie dentystycznym.

Dobroczynna wizyta adaptacyjna

Wrażenia wyniesione z pierwszego pobytu u dentysty dla dzieci określają późniejsze podejście do wszelkich spraw związanych ze zdrowiem jamy ustnej, dlatego uniknięcie przykrych doświadczeń w jego trakcie ma kluczowe znaczenie. Rozwiązaniem sugerowanym przez Kuźmińscy Stomatologia jest zorganizowanie wizyty adaptacyjnej. Jej celem jest oswojenie małego Pacjenta z gabinetem dentystycznym i stomatologiem dziecięcym. Podczas niej dziecko będzie miało okazję dokładnie obejrzeć sprzęt używany przy zabiegach, zapoznać się z personelem naszej kliniki, w tym dentystą dla dzieci, zadać pytania oraz pobawić się specjalnymi zabawkami edukacyjnymi. Wszystkie te działania mają na celu uświadomienie mu, jak ważnym aspektem życia jest zdrowe uzębienie oraz dbanie o jego dobry stan. Taka wizyta pomoże najmłodszym Pacjentom nabrać zaufania do stomatologa dziecięcego i wyeliminuje niepokój związany z nieprzyjemnościami, jakie mogłyby ich spotkać podczas leczenia.Dokładnie przemyślany schemat przebiegu wizyt adaptacyjnych oraz udogodnienia w postaci dobrze wyposażonego gabinetu diagnostycznego zostały przez nas wprowadzone, aby spotkania z dentystą dziecięcym nie były dla najmłodszych Pacjentów smutnym obowiązkiem, a ciekawym doświadczeniem. Zależy nam bowiem na ich komforcie psychicznym i ukształtowaniu prawidłowego podejścia do zagadnień związanych z profilaktyką jamy ustnej. Każdy mały Pacjent po zakończeniu wizyty adaptacyjnej dostanie również upominek!

Sposoby na zachęcenie dziecka do wizyty u dentysty

Mamy pełną świadomość, że najmłodsi Pacjenci bardzo często z różnych powodów odczuwają awersję do spotkań ze stomatologiem dziecięcym. Wiele korzyści przyniesie zorganizowanie wizyty adaptacyjnej po wyrżnięciu się u nich pierwszych mleczaków. Fundamentalne znaczenie ma uniknięcie sytuacji, w której udajemy się z dzieckiem do dentysty dla dzieci, a ból już wystąpił. Ma ona na celu przede wszystkim dać małemu Pacjentowi możliwość adaptacji z leczeniem dentystycznym. Ponadto w trakcie wizyty adaptacyjnej stomatolog dziecięcy będzie miał okazję sprawdzić stan uzębienia dziecka.

W odpowiednim zachęceniu dziecka do spotkania z dentystą dla dzieci dużą rolę odgrywa podejście rodziców: dzieci w głównej mierze za wzór obierają sobie dorosłych i łatwo przejmują ich nawyki. Dlatego ważne jest, aby samemu nie odczuwać strachu przed leczeniem stomatologicznym, a przynajmniej nie okazywać go przed potomstwem. Częste przypominanie o ogromnej wartości zdrowego uzębienia jest bardzo istotne. Regularne mycie zębów oraz przeprowadzanie gabinetowych higienizacji powinno stać się dla najmłodszych Pacjentów częścią życiowej rutyny. Uświadomienie braku problemów mogących pojawić się w przyszłości jest skutecznym argumentem skłaniającym do częstych odwiedzin gabinetu dentystycznego. Ciekawym sposobem przynoszącym wymierne efekty jest powoływanie się na popularne i lubiane przez dzieci postacie dysponujące pięknym uśmiechem. Stosując się do tych kilku rad, nie powinniśmy mieć problemu z zachęceniem małego Pacjenta do spotkania ze stomatologiem dziecięcym.

Lekarze zajmujący się daną dziedziną

Beata Sudnik

Beata Sudnik

Lek. dent.

Ukończyła Wydział Lekarsko-Dentystyczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2004 r. Uzyskała tytuł specjalisty stomatologii dziecięcej. Z gabinetem Kuźmińscy Stomatologia współpracuje od 2011r. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej.

Beata Sudnik

Lek. dent.

Ukończyła Wydział Lekarsko-Dentystyczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2004 r. Uzyskała tytuł specjalisty stomatologii dziecięcej. Z gabinetem Kuźmińscy Stomatologia współpracuje od 2011r. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej.

Leczenie zębów mlecznych

Wiele osób dosyć nonszalancko traktuje leczenie zębów mlecznych. Powszechnie funkcjonującym argumentem jest fakt, że w końcu i tak wypadną, więc nie trzeba się nimi przejmować. Jest to duży błąd, gdyż dobra kondycja mleczaków rzutuje na przyszły stan jamy ustnej dziecka. Próchnica, którą zęby mleczne są dotknięte, łatwo może się przenieść na stałe uzębienie, a zaburzenia punktów styku zębów z górnego i dolnego łuku mogą powoli doprowadzić do wad zgryzu.

Zabiegami związanymi z uzębieniem mlecznym w naszej klinice są:

Wypełnianie ubytków w zębach mlecznych – jeśli zęby małego Pacjenta borykają się z umiarkowanymi ubytkami pozwalającymi na ich odbudowę, uzupełniamy je przy pomocy światłoutwardzalnych wypełnień. Ze względu na zastosowanie znieczulenia cały proces przebiega bezboleśnie;

kanałowe leczenie zębów mlecznych – chociaż popularna „kanałówka” budzi niemiłe skojarzenia, w Kuźmińscy Stomatologia przeprowadzamy ją bezboleśnie i komfortowo, nie wywołując u Pacjentów zbędnego stresu. Warto zaznaczyć, że jest to korzystniejsze wyjście, aniżeli usunięcie mleczaka. Naturalny ład jamy ustnej nie zostaje zakłócony, co niweluje ryzyko późniejszych powikłań;

otwarcie zęba mlecznego – podczas zabiegu usuwamy miazgę komorową. Korona zęba zostaje otwarta przy pomocy wiertła kulkowego, jest to czynność poprzedzająca leczenie kanałowe. Użycie znieczulenia eliminuje ból i sprawia, że Pacjenci nie będą mieli żadnych traumatycznych przeżyć;

ekstrakcja (usunięcie) zęba mlecznego – postrzegamy ten zabieg jako ostatnie możliwe wyjście. Wykorzystanie znieczulenia czyni go bezbolesnym, a przyjazne podejście stomatologa dziecięcego rozładowuje emocje.

Zaznaczmy, że odkładanie wizyty jest niekorzystnym wyjściem. Pojawienie się u dentysty dla dzieci z dzieckiem, które boryka się już z bólem zębów, może wywołać niemiłe doświadczenia oraz zniechęcić je do przyszłych spotkań ze stomatologiem. W trakcie każdej wizyty przedstawiamy plan leczenia sporządzony na podstawie dokładnej diagnostyki oraz orientacyjny kosztorys. Tym sposobem cała terapia staje się transparentna, a rodzice mają pełną świadomość związanych z nią procedur i kosztów. Warto zaznaczyć, że każde leczenie w Kuźmińscy Stomatologia dzięki zastosowaniu wysokiej jakości znieczuleń jest praktycznie bezbolesne.

Leczenie w Kuźmińscy Stomatologia

Mamy świadomość, że komfortowe leczenie najmłodszych Pacjentów w głównej mierze zależy od jego bezbolesności. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z renomowanymi producentami branży stomatologicznej, którzy dostarczają nam najwyższej jakości znieczulenia. Oczywiście duży wpływ na odczuwany przez Pacjenta komfort mają umiejętności i podejście dentysty dziecięcego. Lekarze Kuźmińscy Stomatologia przebyli liczne szkolenia z zakresu leczenia małych Pacjentów, dzięki czemu dysponują wiedzą pozwalającą im na dopasowanie jego przebiegu w taki sposób, aby nie wywoływało żadnych niemiłych przeżyć.

Co możesz teraz zrobić?

Ekspertom Kuźmińscy Stomatologia dobro najmłodszych Pacjentów szczególnie leży na sercu. Dlatego naszą klinikę zaopatrzyliśmy w zaawansowany sprzęt, pozwalający na bezstresowe i bezbolesne leczenie dzieci. Wspaniała atmosfera odczuwalna zaraz po przekroczeniu progu sprawi, że Wasze pociechy polubią wizyty u dentysty! Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 601666836 lub wypełnij formularz. Zawsze jesteśmy gotowi do pomocy, a nasze rejestratorki dobiorą dogodny termin.

Stomatologia dziecięca

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!